Na co pomaga maść cynkowa?

Mariusz Siwko
03.06.2022

Maść cynkowa to niedoceniany produkt kosmetyczny o doskonałych właściwościach leczniczych. Jest tania, można ją kupić w każdej aptece i wykorzystywać na wiele sposobów. Jeśli miewasz różnego rodzaju problemy skórne lub mają je Twoje dzieci, to zaopatrz domową apteczkę właśnie w najzwyklejszą maść cynkową. Sprawdź, na co właściwie pomaga.

Na otarcia

Maść cynkowa zawiera mniejsze stężenie tlenku cynku, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przyspiesza regenerację skóry. Dlatego warto ją stosować na otarcia naskórka, na przykład wtedy, gdy dziecko przewróci się na rowerze i stłucze sobie kolano.

Na zapalenie skóry

Maść cynkowa jest doskonałym wyborem do łagodzenia wszelkich stanów zapalnych skóry – tak u dorosłych, jak i u dzieci. Dobrze wiedzą o tym rodzice, którzy używają takiej maści na odparzenia u niemowląt. Maść cynkowa przynosi ulgę, uśmierza szczypanie i znacznie skraca regenerację skóry.

Na zmiany trądzikowe

Ponieważ maść cynkowa ma działanie antybakteryjne i wysuszające, to naprawdę dobrze sprawdza się do łagodzenia zmian trądzikowych – szczególnie tych niewielkich. Można ją stosować miejscowo na krosty, na przykład wieczorem, dzięki czemu rano zmiany wypełnione płynem surowiczym będą już zasuszone.

Przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej

Najważniejsze zasada brzmi: maści cynkowej nigdy nie nakładamy na zdrową skórę. W takim przypadku maść zadziałałaby przesuszająco, a nawet mogłaby spowodować bolesne podrażnienia.

Należy bardzo uważać na maści cynkowe z dodatkiem kwasu salicylowego. Nie stosujemy ich u dzieci do 2. roku życia, a u starszych tylko w porozumieniu z lekarzem. Takiej maści nie wolno nakładać na uszkodzoną skórę, na rany i owrzodzenia oaz w obrębie skóry owłosionej.

Maść cynkowa nie może być używana przez osoby uczulone zarówno na tlenek cynku, jak i inne składniki produktu.

Warto także wspomnieć o tym, że osoby ze stwierdzoną astmą oskrzelową mogą sięgać po maść cynkową tylko za zgodą lekarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.