Myszka komputerowa: jaką wybrać? Optyczną, laserową?

Marek Szydełko
03.09.2019

Myszka to podstawowy element zestawu komputerowego. Wbrew pozorom korzystają z niej nie tylko osoby pracujące na komputerach stacjonarnych, ale także na laptopach. Zewnętrzna myszka jest znacznie wygodniejsza niż wbudowany touchpad. Ponieważ mówimy tutaj o bardzo intensywnie eksploatowanym sprzęcie, do wyboru myszki warto się odpowiednio przyłożyć. Lepiej wybrać optyczną czy może laserową? Pomagamy w podjęciu dobrej decyzji.

Myszka optyczna

Wybierając myszkę komputerową w pierwszej kolejności trzeba się zdecydować, czy wolimy model optyczny czy może jednak laserowy. To zasadnicza różnica, która może mieć kolosalny wpływ na zadowolenie z użytkowania sprzętu.

Zasada działania myszki optycznej jest bardzo prosta. Sygnał emitowany przez wbudowane diody LED jest przekazywany do odbiornika (komputera) za pośrednictwem niewielkiej kamerki. Stąd urządzenie wie, jakie jest położenie myszki, co pozwala sterować kursorem na ekranie. Takie rozwiązanie ma liczne zalety, a największą z nich jest niezawodność – myszki optyczne potrafią pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Nie zapominajmy jednak, że ta technologia nie grzeszy precyzją, stąd osoby np. szukające sprzętu do gier czy projektowania grafiki zdecydowanie powinny postawić na model laserowy.

Myszka laserowa

Jak sama nazwa wskazuje, jest wyposażona w diody laserowe, które o wiele szybciej i dokładniej przekazują informację o aktualnym położeniu „gryzonia”. Przekłada się to na precyzyjniejszą pracę. Wadą myszek laserowych jest ich nieco wyższa awaryjność, a także cena – takie urządzenia są wyraźnie droższe niż modele optyczne.

Jaka myszka będzie odpowiednia dla Ciebie?

To oczywiście w głównej mierze zależy od tego, jakie masz wymagania wobec tego sprzętu i do jakich zastosowań zamierzasz go wykorzystywać. Myszka optyczna będzie dobrym wyborem np. do biura czy do wykonywania prostych czynności w edytorach tekstu, Excelu, w Internecie itd.

Z kolei jeśli liczy się dla Ciebie bardzo precyzyjna obsługa, np. podczas pracy w programach graficznych czy grania w gry typu FPS, zalecamy zakup myszki laserowej. Będzie droższa, mniej trwała, ale jednak w takich zastosowaniach sprawdzi się znacznie lepiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.