Myjka ciśnieniowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Antoni Kwapisz
17.04.2023

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne urządzenie w domowym garażu. Wykorzystamy ją nie tylko do mycia samochodu na podjeździe, ale też do prac porządkowych, usuwania uporczywych chwastów z kostki brukowej czy okazjonalnego mycia elewacji. Wybór myjek jest ogromny, a parametry podawane przez producentów niekoniecznie mówią cokolwiek laikom. W naszym poradniku podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem myjki ciśnieniowej do użytku domowego.

Rodzaj pompy

Aby ograniczyć liczbę myjek ciśnieniowych dostępnych w Twoim budżecie (pewnie do 1000-1200 złotych), zacznij od wyselekcjonowania modeli z aluminiową lub jeszcze lepiej mosiężną pompą. To newralgiczny element myjki. Niestety, producenci coraz częściej stosują pompę kompozytową, która może być przyczyną poważnej i nieopłacalnej w naprawie awarii myjki – oczywiście już po gwarancji.

Ciśnienie robocze

Częstym błędem popełnianym przez osoby wybierające myjkę ciśnieniową jest kierowanie się parametrem maksymalnego ciśnienia. Po pierwsze: jest ono dostępne tylko przez chwilę. Po drugie: wpływa na nie również ciśnienie wody w instalacji. Stąd należy skupić się na parametrze ciśnienia roboczego, które zawsze jest znacznie niższe. Do domowych zastosowań wystarczy myjka generująca około 100-110 barów ciśnienia roboczego.

Wydajność

Jeśli zamierzasz korzystać z myjki do mycia kostki brukowej czy elewacji, to zwróć uwagę na parametr wydajności. Dobrze, aby myjka wylewała około 500 l/h.

Długość węża ciśnieniowego

Wiele osób nie zwraca na to uwagę, tymczasem długość węża ciśnieniowego ma kluczowy wpływ na komfort użytkowania myjki. Im dłuższy wąż tym lepiej, zwłaszcza dla osób, które mają duży samochód czy planują używać myjki do czyszczenia elewacji na znacznej wysokości.

Waga myjki

Mówi się, że im cięższa myjka tym lepiej, ponieważ świadczy to o dobrej jakości komponentów. Nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości myjka do użytku domowego powinna być jak najlżejsza, dzięki czemu jest przenoszenie nie będzie stanowić problemu również dla kobiety.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie