Mała kuchnia? Tego do niej nie kupuj!

Mateusz Nowak
05.03.2021

Urządzenie bardzo małej kuchni, na przykład aneksu w salonie, nie jest rzeczą łatwą. Z jednej strony chcemy, aby strefa kuchenna była funkcjonalna, a z drugiej nie możemy jej zagracić. Dlatego bardzo ważne jest, by nie kupować do małej kuchni przedmiotów, które zajmują mnóstwo miejsca, a na pewno nie są niezbędne. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Lodówka side-by-side

Lodówka z podwójnymi drzwiami prezentuje się bardzo efektownie i jest super funkcjonalna, bo pomieścimy w niej mnóstwo produktów i unikniemy bałaganu, ale niestety nie sprawdzi się ona w małej kuchni. Zajmuje po prostu zbyt dużo miejsca, zdominuje wystrój kuchni i na dłuższą metę będzie bardziej irytować niż cieszyć. Taka lodówka odpada!

Wielopalnikowa płyta

Płyty grzewcze możemy podzielić na dwu-, cztero-, pięcio- i sześciopalnikowe. Do małej kuchni wybierz jedną z dwóch pierwszych. Co prawda większe płyty są bardzo wygodne podczas przyrządzania wielodaniowego obiadu dla całej rodziny, ale wymagają poświęcenia na nie dużej części blatu. W małej kuchni będzie się to wiązać z ograniczeniem jej funkcjonalności – zostanie Ci mniej blatu na przyrządzenie posiłków czy ustawianie różnych przedmiotów.

Duży piekarnik

Brzmi kontrowersyjnie, bo wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić kuchni bez piekarnika. Z drugiej jednak strony w bardzo małym pomieszczeniu niekoniecznie jest na niego miejsce. Czy nie lepiej zostawić sobie dodatkową szafkę i zainwestować w przenośny piekarnik? Na rynku znajdziemy wiele takich urządzeń, w tym o bardzo wysokiej mocy, które śmiało można wykorzystać do pieczenia różnych potraw. Gdy nie używasz piekarnika, to po prostu chowasz go w zabudowie kuchennej.

Zmywarka

Wiemy, że osobom, które zaznały już luksusu posiadania zmywarki może być trudno się z nią rozstać, ale jeśli kuchnia jest naprawdę bardzo mała, to na to urządzenie po prostu zabraknie miejsca. Zamiast zmywarki lepiej jest zafundować sobie dodatkową szafkę do przechowywania garnków i naczyń, a zmywać ręcznie w zlewie. Ewentualnie można pomyśleć o zakupie wąskiej zmywarki (40 cm), jednak ona i tak niespecjalnie sprawdzi się w przypadku rodziny z dziećmi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.