Lego Friends – kiedy można kupić je dziecku?

Krzysztof Jagielski
26.04.2021

Klocki z serii Lego Friends należą do kategorii najpopularniejszych prezentów dla dzieci – przede wszystkim dla dziewczynek. Seria obejmuje mnóstwo zestawów, których historie skupiają się wokół przyjaźni, wspólnego spędzania czasu, dbania o przyrodę czy opieki nad zwierzętami. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy to już ten czas, aby kupić córce zestaw Lego Friends, to odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Lego Friends – od ilu lat?

Podstawowe zestawy klocków z serii Lego Friends są przeznaczone dla dzieci już od 5. roku życia. Naszym zdaniem jest to minimalna granica wieku. Pamiętaj o tym, że Lego Friends obejmują bardzo małe elementy, na przykład klocki mające przypominać kwiaty, zabawki dla psów czy akcesoria kempingowe. Młodsze dziecko mogłoby takie klocki po prostu połknąć czy nawet się nimi zakrztusić i problem gotowy.

Dlatego przestrzegamy: nie przyspieszaj momentu zakupu klocków z serii Lego Friends. 5 lat to minimalny wiek, a tak naprawdę optymalnie byłoby poczekać, aż dziecko skończy 7 lat – wtedy może już bez problemu budować konstrukcje z klocków samodzielnie, bez pomocy rodziców.

Rada

Chłopcy raczej nie są zainteresowani klockami z serii Lego Friends, dlatego dla 6-7 latka można polecić chociażby popularną serię Lego City, przygotowaną typowo z myślą o małych konstruktorach.

Jeśli nie Lego Friends, to co?

Dla młodszych dzieci od lat przeznaczone są klocki z serii Lego Duplo. Obejmuje ona bardzo proste w ułożeniu zestawy składające się z dużych klocków – dziecko raczej nie będzie w stanie ich połknąć, co nie oznacza, że można je zostawić z zabawką samopas. Do około 3-4 roku życia jedno z rodziców zawsze powinno towarzyszyć dziecku układającemu klocki Lego Duplo.

Duplo to naprawdę fajny wybór, ponieważ wiele zestawów jest na tyle rozbudowanych, że podczas ich układania nudzić nie powinny się nawet starsze dzieci, ale też rodzice. Wśród zestawów znajdziemy na przykład farmę, park rozrywki, ZOO, są też serie na licencji np. z Myszką Miki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie