Latarka czołowa: nie tylko do warsztatu!

Marek Szydełko
29.12.2020

Latarka czołowa jest zdecydowanie najwygodniejszym sposobem na doświetlenie obszaru roboczego podczas wykonywania różnych prac fizycznych – przede wszystkim majsterkowania czy naprawiania samochodu. Jej zastosowanie jest jednak znacznie szersze. Popularna czołówka powinna stanowić obowiązkowe wyposażenie osób aktywnych. Sprawdź, w jakich sytuacjach na pewno Ci się przyda.

Na górskim szlaku

Każdy doświadczony piechur obyty z górami potwierdzi, że wybranie się na szlak bez latarki czołowej jest bardzo ryzykowne. Planując dłuższą trasę koniecznie spakuj czołówkę do plecaka. Gdy wychodzisz wcześnie rano i wracasz po zmroku zapewni Ci ona dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, pozwalając np. uniknąć potknięcia się o wystający kamień oraz… odstraszając dzikie zwierzęta.

Rada

Światło latarki czołowej może również naprowadzić ratowników górskich wezwanych na pomoc przez pechowego turystę.

Podczas biegania

Większość osób uprawiających jogging nie chce z tego rezygnować w sezonie jesienno-zimowym. Biegając po zmierzchu (który np. w grudniu zapada już o 16) trzeba w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo. Czołówka nie tylko doświetli trasę biegu, ale także sprawi, że będziesz dobrze widoczny dla samochodów i rowerzystów. Nawiasem pisząc latarka czołowa powinna stanowić obowiązkowe wyposażenie także osób jeżdżących po zmroku na rowerze.

Na kempingu

Spędzając urlop na kempingu zawsze jest coś do zrobienia. A to trzeba poprawić mocowanie namiotu, a to ustawienie przyczepy kempingowej, a to sprawdzić ogrzewanie itd. Czołówka przydaje się w każdej z takich sytuacji. Pozwoli ona wygodnie i bezpiecznie przejść do sanitariatów, naprawić coś, napełnić zbiornik z wodą czy wylać nieczystości, jeśli podróżujesz z przyczepą lub kamperem. To nieodzowny element wyposażenia każdego fana kempingów.

Podczas dalekiej podróży samochodem (np. na wakacje)

Wybierając się w daleką trasę samochodem musisz mieć przy sobie zapasowe źródło światła – a najlepsza będzie właśnie czołówka. Nigdy nie wiadomo, co spotka Cię po drodze. Możesz złapać gumę w samym środku nocy i być zmuszonym do wymiany koła na poboczu, co bez latarki czołowej byłoby bardzo trudne. Może zabraknąć Ci paliwa, może przepalić się żarówka itd. W każdej z takich sytuacji czołówka okaże się być niezastąpiona.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.