Lampa z czujnikiem ruchu nad garażem – jaką kupić?

Jerzy Biernacki
11.07.2023

Podstawowym rodzajem oświetlenia ogrodowego są lampy z czujnikiem ruchu. Taka lampa praktycznie zawsze znajduje się nad bramą garażową. Jej zadaniem jest doświetlanie podjazdu w czasie, gdy właściciel wjeżdża do garażu po zmroku lub wyjeżdża z niego przed świtem. Lampi pełni również funkcję bezpieczeństwa, włączając się po wykryciu ruchu. Jaką lampę kupić? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka podstawowych wskazówek.

Przede wszystkim postaw na lampę LED

Choć na rynku znajdziemy jeszcze klasyczne lampy halogenowe, to poza możliwością wymiany źródła światła nie mają one żadnych zalet. Są energochłonne, mocno się nagrzewają i okazują się nietrwałe. Stąd radzimy wybierać wyłącznie spośród lamp LED.

Zasięg czujnika ruchu

Zasięg ten jest określany w metrach oraz stopniach (promień w przypadku wykrywania ruchu z boku lampy). Takim przyzwoitym wynikiem jest zasięg około 8-10 metrów i promień 80-90 stopni. Im dłuższy podjazd, tym większy zasięg powinien oferować wbudowany czujnik ruchu. Pamiętajmy natomiast, aby ustawić czujnik w taki sposób, by lampa nie włączała się po każdym przejeździe samochodu po ulicy przebiegającej wzdłuż posesji.

Moc lampy

W przypadku lamp LED mniej istotna jest moc wyrażona w watach. Ważniejsze jest to, ile lumenów generuje dane źródło światła. Lampa nad garażem powinna doświetlać cały podjazd, stąd radzimy skupić się na modelach oferujących minimum 4000 lumenów.

Wodoodporność

Oczywiście lampa nad garażem powinna być wodoodporna i niewrażliwa na wnikanie kurzu. Zapewnia to stopień ochrony IP68. Warto poszukać właśnie takiej lampy (minimum to IP44), która po prostu posłuży znacznie dłużej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie