Kupujemy walizkę kabinową: na co zwrócić uwagę?

Mateusz Nowak
27.05.2019

Walizka kabinowa to bardzo praktyczna rzecz. Przyda się nie tylko podczas podróży samolotem, ale też własnym samochodem, pociągiem czy autobusem. Z uwagi na niewielkie wymiary jest poręczna, lekka, a przy tym zadziwiająco pojemna. Nie brakuje osób, które opanowały sztukę pakowania do tego stopnia, że są w stanie spakować się na nawet długie wakacje tylko w walizkę kabinową. Jeśli jeszcze nie masz własnej kabinówki lub chcesz wymienić stary model, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Wymiary walizki kabinowej

To najważniejsza kwestia, od której po prostu trzeba zacząć poszukiwania. Koniecznie wejdź na strony poszczególnych linii lotniczych (z których usług możesz w przyszłości korzystać) i sprawdź, jakie są ich regulacje odnośnie wielkości bagażu podręcznego. Wyciągnij z tego średnią i w ten sposób zyskasz solidny trop. Szkoda byłoby kupić walizkę kabinową, której później i tak nie zabierzesz w podróż samolotem, bo jest za duża.

Waga

Bardzo ważne kryterium wyboru, zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy wykorzystać każdy centymetr sześcienny powierzchni walizki kabinowej. Nie powinna ona być zbyt ciężka, bo nie zapominaj, że ma małe kółka, przez co trudniej się ją za sobą ciągnie (gdy jest maksymalnie wypełniona). Na rynku spokojnie można dziś znaleźć walizki kabinowe o masie własnej nieprzekraczającej kilograma.

Materiał, z jakiego jest wykonana

Tutaj zdania, jak zwykle, są mocno podzielone. Nie brakuje zwolenników walizek miękkich, ale sporo osób preferuje modele z twardego materiału, np. polipropylenu. My opowiadamy się za tą pierwszą opcją. Powód jest prosty. W przypadku walizek kabinowych wytrzymałość ma drugorzędne znaczenie (walizka przez cały czas jest z Tobą, nikt nie będzie jej niedbale rzucać na taśmę transportową).

Miękki materiał daje natomiast większe możliwości w zakresie – pisząc obrazowo – upychania kolejnych rzeczy do walizki. Poza tym miękka walizka kabinowa dużo łatwiej zmieści się w koszu mierniczym linii lotniczej, gdy obsługa postanowi sprawdzić, czy przypadkiem nie masz zbyt dużego bagażu podręcznego.

Kieszonki

Im jest ich więcej, tym po prostu lepiej. Kieszonki mogą pomieścić różne drobiazgi, które chcemy mieć przy sobie, a które też trzeba często wyciągać – np. paszport, dokumenty podróżne czy chusteczki. Dzięki dodatkowym kieszeniom nie ma już potrzeby każdorazowego otwierania całej walizki i pokazywania jej zawartości innym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.