Kupujemy spacerówkę dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Marta Szydełko
23.08.2018

Spacerówka, czyli wózek spacerowy, to podstawowy „pojazd”, w jaki prędzej czy później będą musieli zainwestować młodzi rodzice. Gdy dziecko wyrośnie już z wózka gondolowego, a ponadto jego rozmiary zaczną być problemem, trzeba będzie kupić coś praktyczniejszego, zwinniejszego, ale równie wygodnego dla malucha. Oferta spacerówek jest ogromna, a rozpiętość cenowa jeszcze większa. Prostą spacerówkę można kupić już za 150 złotych, ale nie brakuje też modeli za grubo ponad 2000 złotych. Na co zwrócić uwagę wybierając wózek spacerowy? Podpowiadamy.

Mechanizm składania

To kluczowe kryterium wyboru. Na rynku dominują dwa modele: albo składane w tzw. parasolkę, albo znacznie większe, jedynie spłaszczające się na czas transportu. Te pierwsze są znacznie lepszym rozwiązaniem dla rodziców, którzy często zabierają wózek w podróż, a nie dysponują dużym bagażnikiem. Parasolka jest o wiele łatwiejsza w przenoszeniu, co będzie mieć znaczenie dla mamy (mniejsze dla taty).

Z kolei wózki składane w prostokąt lub kwadrat są wyraźnie większe, a więc oferują więcej miejsca dla maluszka. Z tego powodu są chętniej wybierane niż parasolki. To dobry wybór dla rodziców, którzy raczej nie ruszają się poza miejsce zamieszkania i szukają wózka do spacerów po okolicy czy na zakupy.

Rada

Na rynku są również dostępne wózki spacerowe, które po złożeniu składają się z dwóch części: podwozia i siedziska. Nie polecamy ich osobom podróżującym czy wybierającym się na wakacje samolotem.

Kółka

Kolejny ważny element. Zdecydowanie najwygodniejsze są kółka pompowane, które lepiej amortyzują wstrząsy i są o wiele cichsze niż te piankowe. Niestety, znajdziemy je praktycznie tylko w masywnych spacerówkach, które z kolei swoje ważą i zajmują dużo miejsca po złożeniu. Coś za coś.

Warto przy tym zauważyć, że nawet wózek z kółkami piankowymi może zapewniać dziecku i rodzicowi odpowiedni komfort. Pod warunkiem, że kółka są dodatkowo amortyzowane. Trzeba to sprawdzić przed zakupem.

Rozmiar kółek jest uzależniony od tego, gdzie zamierzamy użytkować wózek. Jeśli okoliczne chodniki są równe jak stół, można śmiało wybrać model z małymi, pojedynczymi kółkami. Jeśli jednak zamierzamy zapuszczać się do lasu czy na drogi gruntowe, zdecydowanie zalecamy wózek z pompowanymi, dużymi kółkami.

Wyposażenie

Nie zapominajmy, że wózek przede wszystkim musi przypaść do gustu dziecku i zagwarantować mu komfortowe warunki podczas spaceru. Dlatego przed zakupem sprawdzamy, czy dany model rozkłada się na płasko (dzięki temu dziecko będzie mogło się wygodnie zdrzemnąć), czy ma solidny i dość duży daszek chroniący przed słońcem, czy producent zastosował otwory wentylacyjne, czy jest solidny pałąk chroniący dziecko przed wypadnięciem, czy są pasy z solidną klamrą. To podstawowe wyposażenie dobrego wózka.

Na koniec zwracamy jeszcze uwagę na to, jak wózek się prowadzi. Czy rączka jest dość wygodna dla obojga rodziców, czy wózek nie jest zbyt mały, przez co notorycznie uderza się w jego konstrukcję czubkiem buta, czy kosz zakupowy pomieści coś więcej niż tylko paczkę chusteczek.

Wszystko to sprowadza się do jednego wniosku: spacerówkę przed zakupem trzeba dokładnie obejrzeć i przetestować w sklepie stacjonarnym, koniecznie zabierając ze sobą dziecko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.