Kupujemy rower BMX. Na co zwrócić uwagę?

Marek Szydełko
14.11.2016

Rowery BMX szczyt swojej popularności przeżyły kilkanaście lat temu, kiedy to były standardowym prezentem komunijnym. Później ze świadomości przeciętnego konsumenta wyparły je rowery górskie, trekkingowe i miejskie. BMX nadal ma jednak swoich zagorzałych zwolenników, którzy są w stanie przeznaczyć na rower naprawdę duże pieniądze. Dobry rower BMX musi się charakteryzować przede wszystkim wytrzymałością (niezbędną do wykonywania ewolucji), ale czy tylko? Podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Seryjny tańszy, ale czy lepszy?

Pierwszym dylematem, przed jakim stanie nabywca BMX-a jest to, czy wybrać rower seryjny (gotowy), czy może pokusić się o jego samodzielne złożenie. Wbrew pozorom ta druga opcja jest znacznie droższa, ponieważ wysokiej jakości części kosztują często krocie. Decydując się na tzw. składaka trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie minimum 3000 złotych.

Rower seryjny, gotowy do odbioru w sklepie, będzie złożony z gorszych elementów, ale za to nawet o połowę tańszy. Osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę z BMX-em powinna więc wybrać kupno seryjnego roweru i przekonać się, czy to rzeczywiście będzie jej życiowa pasja.

Rama i średnica kół

Kluczowe parametry, które będą decydować o wygodzie korzystania z roweru. Rama i obręcze kół muszą być dobrane do wzrostu użytkownika. Przykładowo: osoba o wzroście 1,80m powinna wybrać ramę w rozmiarze między 20,9 a 21,5 cala oraz pełnowymiarowe, 20-calowe koła. W Internecie jest mnóstwo tabel, które ułatwiają dokonanie prawidłowego wyboru.

Rada

Rower zawsze najlepiej jest kupić w sklepie stacjonarnym, co pozwoli się do niego przymierzyć. Suche liczby niekoniecznie będą oddawać faktyczną wygodę użytkowania BMX-a.

Jakość wykonania

Temat-rzeka. Na rynku jest mnóstwo BMX-ów, które nadają się co najwyżej do przejażdżki ścieżką rowerową, ale na pewno nie do wykonywania ewolucji, czy tym bardziej jazdy wyczynowej. Dobry rower niestety musi kosztować – w tym przypadku minimum 1000 złotych. BMX, którego można używać do sportu, będzie już znacznie droższy – ceny takich rowerów zaczynają się od 1700 złotych.

Oceniając jakość roweru trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane rama, widelec i kierownica. Najlepiej, aby było to Cr-Mo, czyli stop stali umożliwiający zastosowanie znacznie cieńszych rurek. Można jednak także spotkać niezłe rowery, które są częściowo zbudowane z Cr-Mo i ze słabszego stopu, czyli Hi-Ten.

Oczywiście należy również zwrócić uwagę na łożyska (najlepsze są maszynowe) oraz na wagę roweru, który powinien być jak najlżejszy. Kierując się tymi zasadami można wybrać naprawdę porządnego BMX-a, który posłuży przez kilka lat i nie będzie źródłem frustrujących problemów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.