Kupujemy ogrodowy plac zabaw dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Andrzej Winnicki
21.06.2019

Ogrodowy plac zabaw to świetna atrakcja dla maluchów, ale też wygoda dla rodziców. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba już organizować rodzinnych wypraw na okoliczne place, których stan – nie ma co ukrywać – często pozostawia wiele do życzenia. Mówimy tutaj jednak o sporej inwestycji, dlatego przed zakupem konkretnego placu zabaw dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Wyposażenie

Ma największy wpływ na cenę ogrodowego placu zabaw. Przy ograniczonym budżecie trzeba zastosować metodę eliminacji i dobrze zastanowić się, z których atrakcji dziecko korzysta najchętniej. Starszaka można po prostu o to zapytać. Jeśli stwierdzi, że najbardziej zależy mu na zjeżdżalni i huśtawce, to można sobie darować zakup o wiele droższego placu, który dodatkowo zawiera ściankę wspinaczkową czy domek.

Pamiętajmy przy tym, że wszystkie dodatkowe elementy wyposażenia placu potrafią być bardzo drogie. Lepiej więc od razu poszukać zestawu, który zawiera to, czego oczekuje dziecko, niż później dokupywać np. ślizg zjeżdżalni czy piaskownicę. Sumarycznie będzie po prostu taniej.

Wielkość (pojemność) placu

Jeśli mamy w domu jedno dziecko, to sprawa jest prosta. Wystarczy zainwestować w plac z pojedynczą huśtawką, zjeżdżalnią i ewentualnie drabinkami. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy rodzina jest większa lub też maluch ma sporo znajomych w okolicy. Pojawienie się placu zabaw w ogródku gwarantuje „najazdy” dzieci. Warto wziąć to pod uwagę, by nie wydać pieniędzy na konstrukcję, która będzie wywoływać konflikty.

Jakość wykonania

Kluczowa kwestia z punktu widzenia zarówno bezpieczeństwa dziecka, jak i trwałości konstrukcji. Jeśli zależy nam, aby dzieci mogły korzystać z placu przez kilka sezonów, to lepiej od razu zainwestować w coś porządnego.

Bardzo ważne jest, aby drewno użyte do budowy konstrukcji było sezonowane i dobrze zaimpregnowane. Wyraźne spękania, drzazgi, wyszczerbienia – to wszystko praktycznie dyskwalifikuje plac, który już od początku będzie wymagać dodatkowej obróbki, napraw oraz solidnego zabezpieczenia przed wilgocią.

Ile kosztuje ogrodowy plac zabaw dla dziecka? Rozpiętość cenowa jest ogromna. W marketach budowlanych można kupić konstrukcje za kilkaset złotych, jednak nie ma się co po nich spodziewać dobrej jakości wykonania i trwałości. Porządny plac, wykonany z sezonowanego drewna, najlepiej na zamówienie, to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie