Kupujemy buty do wody. Na jakie się zdecydować?

Krzysztof Jagielski
16.01.2017

Moda na ten typ obuwia nastała w naszym kraju wraz z wybuchem popularności wakacji nad Adriatykiem. Jak wiadomo plaże Chorwacji czy Czarnogóry są kamieniste i dość niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. W dodatku w pięknym morzu czają się różne „żyjątka”, na czele z groźnymi dla ludzkiej stopy jeżowcami. Buty do wody w dużym stopniu chronią przed takimi niespodziankami, ale sprawdzą się także na piaszczystych plażach, chroniąc stopy przed rozgrzanym piaskiem. Na co zwrócić uwagę wybierając buty do wody? Podpowiadamy.

Materiał, z jakiego zostały wykonane

Do wyboru są 3 najpopularniejsze rozwiązania:

  • Buty gumowe – ich atutem jest to, że ściśle przylegają do stopy i dobrze się do niej dopasowują, dlatego nie dostaje się do nich żwir. Są także dość wytrzymałe i dobrze chronią stopę przed ostrymi kamieniami. Minus? Guma nie przepuszcza powietrza, dlatego łatwo o obtarcia i odparzenia.
  • Buty materiałowe z miękką podeszwą – są chyba najpopularniejsze, ponieważ zapewniają sporą wygodę, łatwo się je zakłada i można je bez problemu spakować do walizki. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór dla osób, które uprawiają sporty wodne – gumowa, elastyczna podeszwa zapewnia świetną przyczepność. Niestety, minusem jest to, że materiał szybko przemaka i dostaje się do niego żwir, co uniemożliwia wygodne chodzenie.
  • Buty materiałowe z twardą podeszwą – to wybór uniwersalny, ponieważ takie buty dobrze sprawdzą się zarówno w wodzie, jak i podczas spacerów plażą czy nawet nadmorskim deptakiem. Gruba, twarda podeszwa znakomicie chroni stopę przed kamieniami i gorącym piaskiem, a także jeżowcami. Wadą jest natomiast to, że buty trochę ważą i zajmują sporo miejsca w walizce.

Sposób wiązania

Najtańsze buty do wody zwykle są wyposażone tylko w ściągacz z tyłu. To nie wystarczy, aby zapewnić sobie komfortowe użytkowanie obuwia. Buty w wodzie łatwo się rozwiązują, co może się nawet skończyć ich utratą.

Lepszym wyborem będą więc buty sznurowane lub zapinane na rzep. W obu przypadkach możemy mówić o pewnym wiązaniu, które nie powinno się poddać nawet podczas dużej fali czy uprawiania sportu wodnego.

Wyborem dla osób, które zamierzają np. pływać na windsurfingu czy uprawiać surfing, są natomiast buty zapinane na zamek. Gwarantują to, że but nie zsunie się z nogi w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, takie buty są także najdroższe.

Wybierając buty do wody trzeba więc przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakich sytuacjach będą one wykorzystywane. Dobrze będzie je przymierzyć i ocenić jakość użytego materiału. W przypadku najtańszych butów, często dostępnych w hipermarketach czy dyskontach, nie ma oczywiście co liczyć na ponadprzeciętną trwałość – zwykle wystarczają one na jeden sezon intensywnego użytkowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.