Kupiłeś za duże buty? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Remigisz Szulc
14.09.2018

W dobie powszechnego kupowania odzieży przez Internet, mnóstwo osób boryka się z klasycznym problemem: co zrobić, gdy zamówione ciuchy nie pasują? Oczywiście, że najprościej będzie je po prostu oddać, ale jeśli w sklepie nie ma innego rozmiaru, to można jeszcze jakoś uratować sytuację. Zwłaszcza w przypadku za dużych butów mamy do dyspozycji kilka sprawdzonych sposobów. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Kawałek waty

To sposób stosowany przez nasze babcie, który dziś także okazuje się być całkiem niezłym rozwiązaniem. Odrobina waty umieszczona w czubkach butów rozwiąże problem, ale niestety tylko na chwilę. Wata łatwo się ugniata, dlatego nie polecamy tego sposobu osobom, które zamierzają założyć za duże buty na całonocną imprezę.

Lepiej od waty sprawdzi się natomiast zwykła gąbka – może być taka do kąpieli czy do mycia karoserii samochodu. Wytnij odpowiedni kawałek, włóż do butów i sprawdź, czy czujesz się dostatecznie komfortowo.

Namoczenie i suszenie

Jest to sposób praktykowany od wielu lat, ale budzący też kontrowersje, ponieważ może skutkować przedwczesnym zniszczeniem obuwia. Dlatego zastosuj go tylko w ostateczności! Na czym to polega? To proste. Za duże buty najpierw spryskujemy wodą (możesz do tego użyć butelki z atomizerem), a następnie suszymy przy pomocy suszarki.

Uwaga!

Nigdy nie susz butów gorącym powietrzem. Najlepiej użyj suszarki z zimnym nadmuchem i ustaw ją na średni zakres prędkości.

Po wysuszeniu butów zostaw je jeszcze na noc w temperaturze pokojowej (nie pod grzejnikiem!). Rano przekonasz się, że się „skurczyły” i teraz powinny już pasować. Ten sposób zadziała zarówno w przypadku butów wizytowych, jak i sportowych – można go wykorzystać nawet do obuwia wykonanego ze skóry.

Specjalna wkładka

Jeśli nie lubisz kombinować i wolisz gotowe rozwiązania, to pozostaje Ci jeszcze zakup odpowiedniej wkładki, która wyprofiluje wnętrze buta i dopasuje go do Twojej stopy. Takie wkładki oferują sami producenci obuwia – można je kupić w Internecie oraz w sklepach obuwniczych.

Pamiętaj jednak, że wkładka może w pewnym stopniu obniżyć komfort noszenia butów, a także powodować nieprawidłowy chód, co ma fatalny wpływ na kręgosłup. Dlatego przed zakupem zalecamy bardzo dokładne dobranie wkładki do stopy i butów.

Rada

W przypadku za dużych szpilek, bardzo fajnie sprawdzają się silikonowe wkładki przyklejane do pięty. Są niewidoczne, nie powodują też dyskomfortu.

Oczywiście każdy z tych sposobów jest tylko półśrodkiem. Na przyszłość staraj się jednak kupować buty w sklepie stacjonarnym i poświęcić trochę czasu na ich dokładne przymierzenie (nie tylko na siedząco!).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.