Które regenerowane części samochodowe warto kupić?

Mariusz Siwko
17.02.2020

Regeneracja części samochodowych budzi mnóstwo kontrowersji. Nie brakuje kierowców, którzy skusili się na zakup takiego odnowionego podzespołu, po czym i tak musieli go później wymienić na fabrycznie nowy. Faktem jest natomiast, że fachowo przeprowadzona regeneracja pozwala przywrócić daną część do niemalże oryginalnego stanu, w dodatku za nie więcej niż 50% jej wartości w sklepie. Dotyczy to zwłaszcza tych najdroższych podzespołów. W naszym poradniku wymieniamy regenerowane części samochodowe, w które warto inwestować – o ile oczywiście pochodzą z pewnego źródła, a sprzedawca udziela na nie rzetelnej gwarancji.

Turbosprężarka

Jej awarie są nagminne i jeśli turbosprężarka w Twoim samochodzie ma już przebieg około 150.000 kilometrów, to musisz się liczyć z tym, że lada chwila trzeba będzie ją wymienić. Ponieważ mówimy tutaj o bardzo kosztownym podzespole, większość kierowców decyduje się na egzemplarze po fachowej regeneracji, co jest bardzo dobrym pomysłem. Porządnie zregenerowana turbosprężarka powinna pracować przez wiele tysięcy kolejnych kilometrów, a przy tym będzie kosztować o przynajmniej o połowę mniej niż nowa.

Przekładnia kierownicza

Kolejny bardzo drogi element, który może nie ulega częstym awariom, ale chociażby w samochodach francuskich marek potrafi sprawiać niezłe problemy. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo zastosowano w niej elektroniczny układ wspomagania kierownicy. W takich przypadkach wymiana przekładni będzie niezwykle kosztowna, ale na szczęście z pomocą przychodzi bogaty rynek regenerowanych podzespołów.

Wtryskiwacze

Awaria wtryskiwaczy w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych nie jest niczym zaskakującym. Problem w tym, że wymiana tych elementów mocno uderzy właściciela po kieszeni – koszt spokojnie może przekroczyć 10.000 złotych. W takiej sytuacji warto zdecydować się na regenerowane wtryskiwacze, ale tylko pod warunkiem, że kupujemy je w specjalistycznym serwisie, najlepiej z usługą montażu. Wówczas cena całej operacji zostanie obniżona nawet o 60%.

Sprężarka klimatyzacji

Nie jest to szczególnie kłopotliwy element samochodu, ale gdy już dojdzie do awarii sprężarki, jej naprawa zwykle jest nieopłacalna. Bez niej natomiast można zapomnieć o przyjemnym chłodzie wewnątrz auta. Zakup regenerowanej turbosprężarki nie wiąże się z wielkim ryzykiem, ponieważ konstrukcja tego elementy jest stosunkowo prosta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.