Klocki Lego – jaki zestaw wybrać dla dziecka?

Maciej Piwowski
29.05.2017

Czasy się zmieniają, nastąpiła rewolucja internetowa, ale dzieci jak kochały klocki Lego, tak nadal je uwielbiają. Produkty duńskiej firmy są absolutnym fenomenem w świecie zabawek, o czym świadczy także to, że chętnie bawią się nimi dorośli. Nic dziwnego, że właśnie klocki Lego zwykle są jednym z pierwszych wyborów rodziców szukających prezentu dla swojej pociechy. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, jaki zestaw klocków wybrać w zależności od wieku i zainteresowań dziecka.

Klocki Lego dla malucha

Pierwsze klocki Lego w życiu dziecka powinny pochodzić z serii Duplo. Jest ona przeznaczona dla maluszków w wieku od 1 do 4 lat. Zestawy charakteryzują się tym, że klocki są duże (nie można ich łatwo połknąć) i proste w układaniu. Dziecko może ćwiczyć umiejętności manualne i świetnie się przy tym bawić.

Klocki Lego dla przedszkolaka

Lego stworzyło osobną kategorię swoich produktów pod nazwą Junior, które są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat, a więc dla typowych przedszkolaków. To stan pośredni między Duplo a „poważniejszymi” seriami duńskiego producenta. Elementy wciąż są dość duże, jednak w zestawach pojawiają się coraz mniejsze klocki, a propozycje budowli są bardziej skomplikowane.

Klocki Lego dla starszych dzieci

Jeśli Twoje dziecko skończyło już 5. rok życia, to powoli możesz zacząć się rozglądać za zestawem złożonym z małych, klasycznych klocków Lego. W przedziale wiekowym 5-12 znajduje się wiele serii, wśród których najpopularniejsze są: Friends, City i Creator. Pierwszą wybiera się głównie dla dziewczynek, dwie kolejne na pewno przypadną do gustu chłopcu.

Klocki Lego dla nastolatków i dorosłych

Kto powiedział, że nastolatek i dorosły nie mogą się już bawić klockami? Lego z myślą o starszych użytkownikach stworzyło kilka ciekawych serii, wśród których prawdziwym hitem jest Lego Technic. Te zestawy składają się z dużej liczby elementów i są dość skomplikowane. Jednocześnie rzadkie serie po latach zyskują wartość kolekcjonerską i osiągają zawrotne ceny na aukcjach internetowych.

Poza Lego Technic w kategorii wiekowej 7-16 i wyżej znajdziemy jeszcze serie: Ninjago, Chima, Star Wars czy Speed Champions.

Serie specjalne

Lego na bieżąco reaguje na rynkowe mody, czego efektem jest regularne wypuszczanie serii klocków na licencjach. W ten sposób rodzice mogą spełnić marzenie swojego dziecka o posiadaniu zestawu nawiązującego do ulubionego bohatera z bajki. Takie zestawy to m.in.: Batman, Marvel Super Heroes, DC Super Hero, Disney Princess, Elves.

Jak widzisz wybór jest ogromny, ale najważniejsze jest, aby dobrać zestaw klocków do wieku dziecka. Zbyt małe elementy i skomplikowane budowle będą powodować frustrację u pociechy, a tego przecież nie chcesz.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.