Kiedy warto kupić swoje pierwsze narty?

Andrzej Winnicki
31.01.2022

Zakup nart to niemały wydatek, dlatego tę decyzję warto dokładnie przemyśleć. Praktyka pokazuje, że początkujący narciarze w ogóle nie powinni sobie tym zaprzątać głowy. Na etapie nauki podstaw narciarstwa w zupełności wystarczą wypożyczone deski – zwłaszcza, że nie można mieć przecież gwarancji złapania bakcyla. Kiedy zatem warto kupić swoje pierwsze narty? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Gdy masz już podstawowe umiejętności narciarskie

Jeśli jazda na nartach nie sprawia Ci już problemu, opanowałeś technikę, ale wciąż doskonalisz swoje umiejętności i pozwalasz sobie na rozwijanie coraz większych prędkości, to jest to dobry moment na zakup pierwszych nart. Nie będziesz już tracić czasu w wypożyczalni, dobierzesz też takie buty i deski, które dobrze korespondują z Twoimi aktualnymi umiejętnościami. Poza tym będąc już narciarzem dobrze jest mieć własny sprzęt z przyczyn czysto higienicznych.

Gdy wiesz, jaki styl jazdy preferujesz

Po opanowaniu sztuki jazdy na nartach powinieneś szybko zorientować się, czy wolisz jeździć krótkimi czy długimi skrętami, czy preferujesz idealnie przygotowane stoki, czy może  jednak świetnie bawisz się na muldach etc. Mając taką wiedzę możesz świadomie wybrać takie narty, które najlepiej pasują do Twojego stylu.

Gdy zamierzasz regularnie jeździć na nartach

Trzeba wyraźnie podkreślić, że zakup własnych nart ma sens wyłącznie wtedy, gdy deski nie będą się kurzyć gdzieś na strychu. Jeśli wiesz, że brakuje Ci czasu na to, aby minimum raz w roku wyjechać na tygodniowy wypad narciarski, to pozostań przy opcji wypożyczania sprzętu na miejscu. Pamiętaj przy tym, że nieużywane narty się niszczą, dlatego koszty ich utrzymania (serwisowania i naprawiania) mogą być zupełnie niewspółmierne do stopnia wykorzystania.

Gdy masz warunki do ich przewożenia

Na koniec jeszcze uwaga czysto praktyczna. Własne narty to naturalna opcja dla zapalonego narciarza, ale tylko pod warunkiem, że będziesz w stanie za każdym razem zabrać je ze sobą na stok. Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby mieszkające w północnej Polsce. Upewnij się, że narty zmieszczą się na długość w Twoim samochodzie (nie powinny być przewożone w przedziale pasażerskim), a jeśli nie, to do listy wydatków musisz doliczyć bagażnik dachowy i mocowania do nart lub (lepsza opcja) box.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.