Kiedy warto kupić samochód z silnikiem diesla?

Antoni Kwapisz
24.08.2020

Silniki wysokoprężne w samochodach osobowych wyraźnie są w odwrocie. To efekt zarówno złych doświadczeń użytkowników (wysokie koszty naprawy, częste i drogie awarie), jak i kampanii proekologicznej, która obwinia diesle o zanieczyszczanie powietrza. Faktem jest natomiast to, że silniki wysokoprężne tak szybko nie znikną z oferty producentów samochodów, ponieważ nadal jest na nie duże zapotrzebowanie. W naszym poradniku podajemy kilka sytuacji, w których zakup auta z dieslem pod maską ma jak najbardziej sens.

Długie i częste podróże

Samochód z silnikiem diesla jest idealną opcją dla tych, którzy dużo podróżują. Pokonując tysiące kilometrów miesięcznie, posiadanie takiego auta jest wręcz oczywistością, bo to się po prostu opłaca z uwagi na niższe zużycie paliwa. Poza tym jazda samochodem z mocną jednostką wysokoprężną jest bardzo komfortowa, a sam motor na trasie ma zapewnione optymalne warunki do pracy.

Regularna jazda po drogach krajowych

Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy zatłoczoną drogą krajową lub podróżujesz takimi trasami z uwagi na niższe koszty (brak opłat), to poważnie rozważ zakup właśnie samochodu z silnikiem diesla. Dlaczego? Ponieważ jednostki wysokoprężne z turbodoładowaniem słyną ze znakomitej elastyczności i wysokiego momentu obrotowego. Dzięki temu wyprzedzanie np. ciężarówek na drodze jednopasmowej jest łatwiejsze, szybsze, a w efekcie dużo bezpieczniejsze.

Ciągnięcie przyczepy kempingowej

Jeśli kręci Cię caravaning i planujesz w najbliższej przyszłości kupić przyczepę kempingową, to samochód z silnikiem wysokoprężnym będzie zdecydowanie najlepszym wyborem w kategorii holownika. Mocny, elastyczny napęd idealnie nadaje się do ciągnięcia dużego ładunku. Dzięki temu podróż z przyczepą będzie komfortowa, nawet jeśli trasa ma wieść przez teren górzysty.

Coroczny wyjazd na zagraniczne wakacje samochodem

Jeśli już na tym etapie wiesz, że co roku będziesz jeździć z rodziną na zagraniczne wakacje własnym samochodem, to zakup auta z dieslem pod maską powinien być optymalnym wyborem. Taki napęd gwarantuje niskie koszty podróży z uwagi na ograniczony apetyt na paliwo. Jazda samochodem z mocnym silnikiem wysokoprężnym jest również bardzo wygodna, co w dłuższej trasie i przy szczelnie zapakowanym bagażniku ma ogromne znaczenie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.