Kiedy warto kupić opony wielosezonowe?

Remigisz Szulc
02.09.2022

Opony wielosezonowe, nazywane też całorocznymi lub uniwersalnymi, stanowią coraz większą część rynku ogumienia. Polscy kierowcy również się do nich przekonali, na co bez wątpienia wpłynęły zmiany klimatu. Mamy coraz lżejsze zimy (bardziej przypominają jesień), dlatego w wielu przypadkach sens wymiany opon na sezonowe jest mocno wątpliwy. Dowiedz się, kiedy warto kupić opony wielosezonowe.

Gdy masz mały samochód

Właściciele samochodów miejskich i kompaktowych o małej lub średniej mocy absolutnie nie muszą się obawiać opon wielosezonowych. W takim aucie i tak trudno jest wykorzystać wszystkie możliwości ogumienia sezonowego, a zimą, po obfitych opadach śniegu, zawsze można po prostu zredukować prędkość.

Gdy jeździsz głównie po mieście

Osoby poruszające się samochodem tylko lub prawie tylko po mieście, także są w grupie docelowej producentów opon wielosezonowych. W warunkach miejskich trudno jest wyczuć różnicę między oponą letnią a zimową. Śnieg jest szybko usuwany, a najczęściej mamy do czynienia z mokrym, zabrudzonym asfaltem, gdzie idealnie sprawdzają się właśnie gumy wielosezonowe.

Gdy nie masz miejsca do przechowywania drugiego kompletu opon

Nie masz własnego garażu? W takim razie musisz płacić za przechowywanie opon, co solidnie obciąża budżet. Rocznie na wymianę i przechowywanie opon trzeba przewidzieć od około 200 do nawet 500 złotych, w zależności od rozmiaru. Tym samym zakup opon wielosezonowych powinien się szybko zwrócić (są nieco droższe od opon sezonowych).

Gdy nie jesteś uzależniony od samochodu

Chodzi nam tutaj o to, że jeśli na dworze będą panować bardzo trudne warunki pogodowe i tym samym drogowe, to możesz sobie pozwolić na zostawienie samochodu na parkingu i dojechanie do pracy komunikacją miejską czy taksówką. Jeśli nie masz z tym problemu, to opony wielosezonowe powinny być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.