Kiedy warto kupić budżetowe opony?

Jerzy Biernacki
28.03.2022

Opony do samochodów osobowych dzielą się na trzy podstawowe kategorie: premium, klasa  średnia oraz klasa budżetowa. W Polsce szczególnie popularne są te drugie, które oferują dobry stosunek ceny do jakości oraz bezpieczeństwa jazdy. Nie należy jednak z góry przekreślać opon budżetowych. W niektórych sytuacjach to one będą najlepszym wyborem. Sprawdź, czy sam się w takiej nie znajdujesz.

Gdy pokonujesz niewielkie dystanse

Sens zakupu opon klasy premium jest wtedy, gdy rzeczywiście możesz skorzystać z ich głównej cechy, czyli wysokiej trwałości. Takie opony po prostu są w stanie pokonać znacznie dłuższy dystans w porównaniu z budżetowymi. Nie będzie mieć to jednak żadnego znaczenia z punktu widzenia kierowcy, który w ciągu roku przejeżdża kilka tysięcy kilometrów i prędzej wymieni opony z powodu wieku niż zużycia bieżnika.

Gdy poruszasz się samochodem wyłącznie po mieście

W takiej sytuacji zakup bardzo drogich opon jest przerostem formy nad treścią – a już na pewno letnich. W warunkach miejskich jakiekolwiek różnice między oponami premium a budżetowymi zupełnie się zacierają. W końcu nie da się tutaj rozwinąć wysokiej prędkości, nie wspominając już o dynamicznym wchodzeniu w zakręty.

Gdy masz już w planie sprzedaż samochodu

Jeśli musisz kupić nowe opony, natomiast w perspektywie roku zamierzasz sprzedać obecny samochód, to wydawanie nawet trzykrotnie wyższej kwoty na gumy kompletnie mija się z celem. Nie odzyskasz tych pieniędzy przy sprzedaży auta, nie zrobi to też jakiegoś szczególnego wrażenia na potencjalnym nabywcy.

Gdy jeździsz tanim samochodem

Tutaj sprawa jest dość oczywista. Nie ma ekonomicznego, ani rzeczywistego uzasadnienia dla inwestowania w opony premium na potrzeby samochodu za kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych. To byłaby po prostu gruba przesada, czy raczej rozrzutność.

Gdy ważniejsze są realne potrzeby a nie prestiż

Nie ma co ukrywać, że opony z wysokiej półki cenowej swoją cenę zawdzięczają nie tylko realnej jakości wykonania i zaawansowanej technologii produkcji, ale także sile marki. Wielu kierowców wybiera je z pobudek czysto wizerunkowych, nie chcąc zakładać budżetowych gum do samochodu klasy premium.

Jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia, nie musisz łechtać swojego ego przy pomocy przedmiotów, zwłaszcza użytkowych, a przy tym znajdujesz się w jednej z opisanych wcześniej sytuacji, to bez zawahania postaw właśnie na opony budżetowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.