Kiedy lepiej kupić kosiarkę elektryczną?

Antoni Kwapisz
20.09.2021

Większość osób przymierzających się do zakupu kosiarki myśli o posiadaniu modelu spalinowego. Rzeczywiście, taka kosiarka jest dużo wydajniejsza, skraca czas koszenia murawy oraz eliminuje problem wiecznie plączącego się kabla. Są jednak sytuacje, w których zdecydowanie lepiej będzie kupić kosiarkę elektryczną. Opisujemy je w naszym poradniku.

Gdy produkujesz własny prąd

Właściciele domowych instalacji fotowoltaicznych powinni postawić właśnie na kosiarkę elektryczną, ponieważ jej eksploatacja będzie po prostu znacznie tańsza. Zamiast kupować drogie paliwo możemy korzystać z własnego prądu, praktycznie darmowego – zwłaszcza, że trawę i tak kosi się w słoneczne dni.

Gdy masz niewielki trawnik

Jeśli powierzchnia trawnika wokół Twojego domu nie przekracza 100 metrów kwadratowych, to zakup kosiarki spalinowej będzie przerostem formy nad treścią. Tak niewielki trawnik z powodzeniem skosisz urządzeniem elektrycznym, nie tracąc na to dużo czasu, a przy tym o wiele łatwiej manewrując kosiarką w ciasnym ogrodzie.

Gdy dom znajduje się w ciasnej zabudowie

Tutaj w grę wchodzi już utrzymanie dobrych stosunków z sąsiadami. Jeśli masz dom szeregowy i z każdej strony sąsiadów, to fundowanie im „atrakcji” w postaci koszenia trawnika głośną i dymiącą kosiarką spalinową nie będzie sprzyjać relacjom sąsiedzkim.

Gdy ważne są dla Ciebie względy ekologiczne

To ważny argument dla osób, które dbają o środowisko naturalne i nie chcą się przyczyniać do jego degradacji. Warto sobie zdawać sprawę z tego, że kosiarki spalinowe są wręcz wybitnie nieekologiczne – produkują spaliny oraz zużywają paliwo, którego pozyskanie niszczy naszą planetę. Z uwagi na głośną pracę są również nieprzyjazne ogrodowej faunie.

Gdy zdarza Ci się kosić trawę wcześnie rano lub wieczorem

W takim przypadku kosiarka elektryczna będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, ponieważ każdorazowe koszenie nie powinno powodować, że np. w sobotę rano obudzisz wszystkich domowników, a tym bardziej sąsiadów.

Gdy trawnik ma kosić kobieta lub starsze dziecko

Jeśli w Twoim domu obowiązek koszenia trawnika czasami spada na barki żony lub dziecka, to koniecznie postaw na model elektryczny. Taka kosiarka jest znacznie lżejsza, łatwiejsza w manewrowaniu i prowadzeniu, a przy tym bezproblemowa w uruchomieniu (modele spalinowe czasami wymagają użycia sporej siły).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.