Kawiarnia w stylu eko – w co zainwestować, aby przyciągnąć więcej klientów?

Remigisz Szulc
03.04.2023

Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że nasze codzienne zachowania i wybory konsumenckie mają bezpośredni wpływ na przyszłość planety. Na szczęście coraz więcej osób zwraca baczną uwagę na to, czy np. kupując dany produkt lub korzystając z danej usługi nie przyczynia się do większego zanieczyszczenia środowiska. Biznes nie może lekceważyć tego trendu. Dobrym przykładem będzie tutaj kawiarnia, która po wdrożeniu kilku ekologicznych rozwiązań może łatwo i niedrogo zwiększyć liczbę klientów. W co zatem warto zainwestować na dobry początek? Skorzystaj  z naszych wskazówek.

Szklane naczynia

To podstawowe wyposażenia kawiarni, która chce budować swój wizerunek w klimacie eko. Szklane naczynia są ekologiczne, ponieważ ich produkcja nie przyczynia się do powstawania nowych odpadów z tworzyw sztucznych. Można ich też używać przez długi czas.

Kawa na wynos nalewana do kubka klienta

Bardzo fajnym pomysłem jest umożliwienie klientom zamawiania kawy na wynos nalewanej prosto do przyniesionego ze sobą kubka czy termosu. To wygodne rozwiązanie, które na pewno szybko przypadnie klientom do gustu i wyróżni kawiarnię na lokalnym rynku.

Jednorazowe opakowania z recyklingu

Oczywiście nie każdy będzie zainteresowany przynoszeniem swojego naczynia na kawę. Nadal trzeba oferować klientom możliwość zamówienia kawy na wynos w jednorazowym opakowaniu. Ważne, aby był to kubek z recyklingu – taka informacja powinna się też znaleźć na opakowaniu, co od ręki ociepli wizerunek marki kawiarni.

Energooszczędne technologie

W ekologicznej kawiarni nie może oczywiście zabraknąć rozwiązań pozwalających realnie obniżyć zużycie energii – na przykład dużych przeszkleń, przez które wpada dużo promieni słonecznych (ogrzewających wnętrze za darmo) czy oświetlenia LED.

Ekologiczne ciasta i kawa fair trade

Eko kawiarnia powinna zaoferować swoim klientom produkty bardzo wysokiej jakości, korzystne dla organizmu, wolne od sztucznych dodatków i ciężkiej chemii. Fajnym pomysłem może być np. wypiekanie na miejscu domowych ciast z ekologicznych produktów oraz serwowanie kawy pochodzącej wyłącznie z certyfikowanych plantacji, na których nie wykorzystuje się niewolniczej pracy ludzi i nie dewastuje lokalnego środowiska.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie