Kask rowerowy – który model kupić?

Krzysztof Jagielski
06.02.2017

Kask to kask – tak myśli większość osób niezorientowanych w temacie, ale przymierzających się do zakupu kasku rowerowego. Tymczasem na rynku są kaski przeznaczone do różnych zastosowań. Inny sprzęt wybiera się do jazdy szosowej, inny do terenowej, jeszcze inny do wyczynowej. Z naszego poradnika dowiesz się, który kask rowerowy będzie dla Ciebie najlepszy.

Kask typu MTB

Jest to bardzo uniwersalny typ kasku, który został stworzony z myślą o wypadach w teren. Idealnie nadaje się do jazdy po bezdrożach, leśnych duktach, a nawet amatorskiego uprawiania zjazdów górskich. Spokojnie jednak może być także noszony w mieście. Najbardziej charakterystycznym elementem jest przedni daszek chroniący przed słońcem i deszczem.

Kask typu szosowego

Wyraźnie różni się od kasku MTB, ponieważ nie posiada przedniego daszku – ten element został usunięty ze względów bezpieczeństwa, gdyż podczas upadku przy dużej prędkości mógłby się złamać i uszkodzić twarz czy oczy. Cechą szczególną kasku jest bardzo opływowy kształt, dzięki czemu sylwetka rowerzysty napotyka na mniejszy opór powietrza. Kaski tego typu zwykle są wykonane z tworzywa sztucznego, a droższe modele dodatkowo wzmacnia się ceramiką.

Kask miejski

To kask pośredni między MTB a szosowym. Czasami posiada przedni daszek, który jednak nie jest konieczny. Cechą charakterystyczną jest natomiast duża ilość otworów wentylacyjnych. Kształt kasku jest mniej opływowy, gdyż w ruchu miejskim nie rozwija się znacznych prędkości. Kaski miejskie są także wyposażone w odblaski lub lampkę z tyłu.

Kask typu orzeszek

Jest to kask, który wyróżnia się bardzo nowoczesnym wyglądem, jednak nie to jest tutaj najważniejsze. Kask przede wszystkim bardzo dobrze ochrania głowę i zwykle jest wykonany z twardego, grubego materiału – niezbędnego w razie upadku. Z tego powodu może być niewygodny, jednak osoby uprawiające ekstremalną jazdę na rowerze powinny wybierać właśnie ten typ kasku. Minusem jest mała powierzchnia otworów wentylacyjnych. Orzeszki najczęściej można zauważyć na głowach rowerzystów jeżdżących na BMX-ach oraz rolkarzy i deskorolkarzy.

Kask typu full face

Z wyglądu przypomina kask motocyklowy, jednak jest od niego znacznie lżejszy. Takie kaski są dedykowane osobom uprawiającym najbardziej ekstremalne dyscypliny sportu rowerowego, przede wszystkim downhill (zjazd na pełnym gazie z wysokiej góry z elementami skoków).

Pamiętaj, że najważniejszą zasadą przy wyborze kasku jest to, czy posiada on atest bezpieczeństwa. Nie kupuj najtańszego sprzętu niewiadomego pochodzenia, który rozpada się w rękach. W końcu chodzi tutaj o Twoje zdrowie, a może nawet życie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.