Jeszcze nie masz odkurzacza automatycznego? Czas najwyższy go kupić!

Antoni Kwapisz
09.05.2019

Odkurzacz automatyczny, nazywany też robotem odkurzającym, to jeden z najbardziej przydatnych sprzętów domowych. Takie urządzenia wciąż nie zyskały w Polsce masowej popularności, a szkoda, bo naprawdę bardzo ułatwiają życie. Zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza automatycznego? Nie rób tego zbyt długo! W naszym poradniku podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę wybierając sprzęt dla siebie.

Opcja mapowania pomieszczeń

Są w nią wyposażone wszystkie odkurzacze automatyczne z wyższej półki. Jest ona niezwykle przydatna, ponieważ to dzięki niej robot nie jeździ po mieszkaniu „jak pijany”, ale inteligentnie wyznacza sobie strefy do sprzątania. Wpływa to na skuteczność odkurzania. Dzięki opcji mapowania możesz również wyznaczać poszczególne strefy. Jeśli np. chcesz, aby odkurzacz sprzątnął tylko wiatrołap  lub łazienkę, wystarczy, że zadasz mu taką komendę z poziomu aplikacji mobilnej. Świetna sprawa!

Terenowe kółka

Oczywiście daleko im do prawdziwie terenowych kół, ale mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to, czy dany model posiada duże, amortyzowane kółka. Dzięki nim będzie w stanie wjeżdżać na nawet dość wysokie przeszkody, np. progi czy dywany. Tym samym nie ma ryzyka, że odkurzacz podczas pracy po prostu się gdzieś zawiesi.

Zwiększanie siły ssącej na dywanach

Przydatna opcja dla osób posiadających dywany i wykładziny. Co prawda odkurzacze automatyczne dość średnio radzą sobie z odkurzaniem miękkich powierzchni, zwłaszcza dywanów z długim i gęstym włosiem, ale do szybkiego „ogarnięcia” będą w sam raz. Pod warunkiem, że dany model posiada funkcję zwiększania siły ssącej po automatycznym wykryciu dywanu.

Czas pracy na baterii

Istotny parametr dla właścicieli dużych mieszkań lub domów. W modelach z wyższej półki bateria powinna spokojnie wystarczyć na odkurzenie około 150 m2 powierzchni. Wiele zależy tutaj jednak od ustawionych parametrów sprzątania – wydajność akumulatora spada po uruchomieniu trybu „Turbo”. Na pewno też radzimy zainwestować w odkurzacz, który w momencie spadku pojemności baterii automatycznie wraca do bazy ładującej, a następnie ponownie zaczyna sprzątać od miejsca, w którym wcześniej przerwał pracę.

Funkcja mopowania

Jest coraz częściej stosowana w odkurzaczach automatycznych, jednak nie spodziewaj się po niej cudów. Tutaj chodzi bardziej o zwilżenie podłogi, niż o jej dokładne umycie. Ta technologia jest jeszcze zbyt słabo rozwinięta, aby rzeczywiście można było zapomnieć o używaniu ręcznego mopa. Niemniej jeśli masz taką możliwość, to na pewno warto zainwestować w model z funkcją mopowania.

Odkurzacz automatyczny spełniający wymienione przez nas kryteria, to świetny sprzęt, który realnie odciąży Cię w codziennych obowiązkach domowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.