Jakie żarówki do samochodu kupić? To ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji

Krzysztof Jagielski
24.04.2023

Wymiana przepalonej żarówki to standardowa czynność obsługowa, którą powinien umieć przeprowadzić każdy właściciel auta. Jeśli w Twoim samochodzie żarówki „padają” z dużą częstotliwością, to może warto wymienić je wszystkie na fabrycznie nowe? Zajmie to trochę czasu, ale powinno zapewnić Ci święty spokój nawet na kilka lat. Pytanie tylko: jakie żarówki do samochodu kupić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Najpierw sprawdź, jakich żarówek potrzebujesz

W tym celu warto po prostu wyjąć po jednej żarówce z każdej lampy znajdującej się w samochodzie (również w kabinie) i spisać sobie jej symbol. Zrób to dokładnie, nie pomijając żadnego oznaczenia. Choć żarówki P21W i PY21W mogą wydawać się identyczne, to w rzeczywistości służą do czegoś innego – stosowanie ich zamiennie może spowodować wyświetlanie błędu na desce rozdzielczej samochodu.

Sprawdź, jakie żarówki zastosował producent samochodu

Jeśli kompletnie nie orientujesz się w branży producentów żarówek samochodowych i nie wiesz, które produkty są godne zaufania, to dobrym tropem może być naśladowanie producenta samochodu.

Sprawdź, jakie żarówki zostały umieszczone w aucie na tzw. pierwszy montaż. Jeśli posłużyły przez kilka lat i nadal działają, to trudno o lepszą rekomendację. Kup po prostu takie same żarówki.

Nie idź w „no name’y”

Przestrzegamy przed zakupem żarówek nieznanych producentów, najczęściej chińskich. Nie są to produkty godne zaufania. Nawet jeśli producent zapewnia, że jego żarówka świeci dużo lepiej niż markowa, to trudno brać takie deklaracje na poważnie – świadczą o tym też niezależne testy, w których żarówki no name zawsze wypadają blado.

Dodatkowo radzimy bardzo uważać na żarówki bez homologacji, na które można się łatwo natknąć np. na Allegro. Są to wszystkie te żarówki, które imitują ksenony. Nie kupuj ich, ponieważ nie są dopuszczone do użytku na polskich drogach, co może się skończyć mandatem i zatrzymaniem dowody rejestracyjnego.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie