Jakie pierwsze puzzle dla dziecka kupić?

Jerzy Biernacki
17.01.2022

Układanie puzzli to nie tylko świetna, angażująca zabawa, ale również doskonały sposób na rozwijanie małej motoryki, intelektu i spostrzegawczości dziecka. Nic dziwnego, że puzzle zawsze znajdują się na liście najlepszych prezentów dla maluchów, ale i dla starszych pociech. Jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu pierwszych puzzli dla dziecka, to pewnie masz wątpliwości, jakie wybrać. Skorzystaj więc z naszych wskazówek.

Byle były łatwe!

Na pewno nie ma sensu kupować małemu dziecku puzzli składających się z np. 100 czy 200 elementów. Dla kilkulatka odpowiednie będą puzzle do 50 części, które dziecko będzie w stanie ułożyć samodzielnie z niewielką pomocą rodzica. Zbyt trudne puzzle mogą sprawić, że dziecko szybko się do nich zniechęci. Poza tym nie zapominajmy, że kilkulatek nie jest w stanie skupić swojej uwagi na jednej czynności dłużej niż 20-30 minut.

Mała szczegółowość obrazka

To bardzo ważne, aby dziecko miało możliwość samodzielnego ułożenia puzzli, o czym w dużej mierze decyduje poziom szczegółowości obrazka. Jeśli widzisz, że składa się on z np. maleńkich kwiatów, to takie puzzle raczej nie będą dobrym wyborem. Dziecku może być trudno dostrzec takie szczegóły i powiązać je z konkretnymi miejscami na obrazku.

Rada

Mile widziane są oczywiście puzzle przedstawiające postać z ulubionej bajki dziecka, co dodatkowo zachęci je do cierpliwego układania obrazka.

Duże elementy

Pierwsze puzzle powinny składać się z możliwie jak największych elementów. Dzięki temu małemu dziecku będzie łatwiej je chwytać i dopasowywać do odpowiednich miejsc. Poza tym duże elementy eliminują ryzyko, że dziecko np. połknie jeden z puzzli, co już mogłoby być groźne dla jego zdrowia, a nawet skutkować zadławieniem.

Muszą być wytrzymałe

Małe dzieci bezceremonialnie obchodzą się z zabawkami i tak samo jest z puzzlami. Dlatego jeśli chcesz, żeby posłużyły one pociesze przez dłuższy czas, to postaw na produkt dobrej jakości. Puzzle dla maluchów często są wyprodukowane z bardzo twardego kartonu, a powierzchnia obrazka dodatkowo jest zabezpieczona laminatem lub wykonana z wykorzystaniem druku UV, co zmniejsza podatność puzzli na uszkodzenia mechaniczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.