Jakie pierwsze narty kupić? Kieruj się tymi wskazówkami

Jerzy Biernacki
07.01.2022

Gdy masz już za sobą etap nauki połączony z wypożyczaniem sprzętu narciarskiego, to naturalne jest, że przyszedł czas na zakup własnych nart i butów. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie opłacalne, ale też wygodne – swój sprzęt masz zawsze przy sobie, nie uzależniasz się od godzin otwarcia wypożyczalni, możesz wyskoczyć na kilka dni szusowania wtedy, gdy akurat są dobre warunki etc. Do wyboru pierwszych nart warto się dobrze przyłożyć, zwracając uwagę na kilka szczegółów. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Poziom zaawansowania

Na początek musisz uczciwie ocenić swoje umiejętności narciarskie lub poprosić o wydanie takiej opinii doświadczonego instruktora. Jeśli nie masz takiej możliwości, czujesz się na nartach pewnie, ale jednocześnie ograniczasz prędkość podczas jazdy, to najwyraźniej dobrym wyborem dla Ciebie będą narty dla średniozaawansowanych. Pozwalają one zarówno na agresywną, jak i typowo rekreacyjną jazdę po dobrze przygotowanych stokach.

Preferowany styl jazdy

Jeśli masz już za sobą wiele godzin spędzonych na stoku, to raczej powinieneś umieć określić to, w jakim stylu najlepiej Ci się jeździ. Czy preferujesz raczej długie, czy może krótkie i szybkie skręty? To podstawowe pytanie, na które każdy narciarz musi znać odpowiedź, ponieważ ma ona kluczowy wpływ na dobór pierwszych nart.

Po czym będziesz na nich jeździć?

Jeśli masz zamiar jeździć wyłącznie po perfekcyjnie przygotowanych stokach, to sprawa jest prosta – wybierz odpowiednie narty carvingowe zwężające się pod butem. Jeśli jednak lubisz wyskoczyć na stok wieczorem, gdy jest już pełno muld, lodu i nierówności, to lepsze mogą być dla Ciebie szersze narty do freeride’u.

Jakość wykonania

Oczywiście na pierwsze narty nie ma sensu wybierać tych najdroższych i wykonanych z kosmicznych materiałów. Ważne jest natomiast, aby nie były to narty z najniższej półki. Na tym etapie prawdopodobnie popełniasz jeszcze sporo błędów, które rzutują zarówno na styl jazdy mocno eksploatujący narty, jak i powodują upadki. Dlatego wybierz takie narty, które są wykonane z materiałów o wysokiej odporności mechanicznej, na przykład wzmocnione tytanem i z solidnym drewnianym rdzeniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.