Jakie narzędzia przydadzą Ci się do prac stolarskich?

Krzysztof Jagielski
16.06.2020

Każdy stolarz, czy to profesjonalista czy amator, potrzebuje specjalistycznych narzędzi, dzięki którym będzie w stanie wykonać pracę szybko, dokładnie i bez narażania się na wypadek. Jeśli dopiero masz zamiar skompletować swój warsztat stolarski, ale nie wiesz, co faktycznie może być Ci potrzebne, przeczytaj nasz poradnik. Zebraliśmy w nim narzędzia, które z pewnością przydadzą się do pracy z drewnem.

Imadło

Jest niezastąpione w sytuacji, gdy musisz przytrzymać kawałek drewna, ale jednocześnie potrzebujesz obu rąk, by na przykład wyszlifować materiał czy precyzyjnie przyciąć go na wymiar. Imadło to prosty i niezwykle skuteczny sprzęt, którego nie może zabraknąć w żadnym warsztacie stolarskim. Radzimy od razu zainwestować w stół roboczy, do którego przytwierdzisz imadło.

Piła ręczna

Choć nie jest tak wygodna jak pilarka elektryczna czy wyrzynarka, to jednak w niektórych sytuacjach bywa niezastąpiona. Nie wymaga podłączenia do prądu, jest poręczna i pozwala szybko dociąć nawet niewielki kawałek drewna. Najlepiej od razu zaopatrz się w zestaw pił ręcznych, w skład którego wejdą m.in. piła typu aligator czy piła japońska.

Ukośnica

Przechodzimy do kategorii „poważnego” sprzętu stolarskiego. Ukośnica, czyli piła ukośna, to urządzenie elektryczne, które umożliwia bardzo precyzyjne ucięcie kawałka drewna pod kątem, np. 45 stopni. Dzięki temu sprzętowi praca postępuje o wiele szybciej i minimalizuje się marnotrawienie materiału. Zdecydowany must have do każdego warsztatu stolarskiego!

Strugi i heble

Nieocenione, gdy trzeba na przykład oczyścić kawałek drewna z drzazg, wykonać wyżłobienie czy delikatnie zmniejszyć wymiary np. deski. Trudno sobie wyobrazić komfortową pracę stolarską bez tych narzędzi, dlatego muszą się znaleźć na Twojej liście zakupowej.

Dłuto

Dłuto stolarskie, jak sama nazwa wskazuje, służy do „dłubania” w drewnie, czyli rzeźbienia. Jednak zastosowanie tego narzędzia jest szersze. Możesz go użyć, by np. wykonać otwory pod elementy mocujące czy usunąć sęki. Na rynku są dostępne najróżniejsze rodzaje dłut do drewna, o szerokich i wąskich końcówkach, w tym przystosowane do rzeźbienia artystycznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.