Jakie meble ogrodowe kupić? Na co zwrócić uwagę?

Krzysztof Jagielski
04.08.2020

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie niejednej osoby. Ci, którym udało się je spełnić, dysponują przestrzenią, w której mogą wygodnie odpoczywać po ciężkim dniu pracy, przyjmować gości, uprawiać różne formy aktywności. Aby móc się w pełni cieszyć komfortem, jaki daje ogród, warto zainwestować w meble ogrodowe. Jakie kupić? W naszym poradniku podpowiadamy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przed sięgnięciem do portfela.

Materiał

To najważniejsza kwestia. Trzeba się dokładnie zastanowić, z jakiego materiału powinny być wykonane meble ogrodowe. Dużo zależy tutaj od tego, gdzie będą przechowywane. Jeśli dysponujemy zadaszonym tarasem, to śmiało można zainwestować w meble z drewna. Jeśli jednak mogą być one narażone na warunki atmosferyczne, przede wszystkim deszcz, to rozsądniej będzie kupić meble ogrodowe z tzw. technorattanu, czyli tworzywa sztucznego. Są jeszcze meble z metalu, aby tych nie polecamy z uwagi na ciężar, ryzyko korozji oraz dość kłopotliwe przechowywanie (zajmują dużo miejsca).

Design

Meble ogrodowe powinny wyglądem korespondować z architekturą budynku oraz stylem ogrodu. Jeśli przykładowo urządziliśmy całe otoczenie w stylu angielskim lub dworkowym, to nowoczesne meble z technorattanu raczej nie będą tutaj pasować. Analogicznie, jak meble z drewna w stylu rustykalnym niekoniecznie będą ładnie wpasowywać się w ogród japoński.

Intensywność użytkowania

Od tego parametru zależy to, jak porządne powinny być meble ogrodowe. Jeśli z góry wiemy, że będziemy z nich korzystać codziennie i regularnie sadzać na nich gości, to lepiej od razu zainwestować większą kwotę w meble wysokogatunkowe, wykonane albo z egzotycznego drewna, albo z metalu. Należy natomiast szczególnie uważać na tanie, marketowe meble z technorattanu, które często nie wytrzymują próby czasu i raczej sprawdzają się tylko do okazjonalnego użytkowania.

Ile właściwie kosztują meble ogrodowe? Wszystko zależy od materiału i jakości oraz oczywiście od wielkości zestawu. Sam stół z czterema krzesłami, wykonany z drewna egzotycznego (np. bambusa) można kupić już za około 700-800 złotych. Z kolei markowy zestaw z technorattanu, obejmujący stolik, fotele i szezlong, będzie kosztować nawet grubo powyżej 3000 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.