Jakie łyżwy kupić? Podpowiadamy

Maciej Piwowski
27.02.2017

Sezon zimowy jest w Polsce dość długi i wiele osób chce to wykorzystać do aktywnego spędzania czasu. Świetnym rozwiązaniem jest szczególnie jazda na łyżwach. W polskich miastach nie brakuje sztucznych tafli (jazda po zamarzniętych akwenach jest bardzo niebezpieczna!), a w odróżnieniu od jazdy na nartach – łyżwiarstwo można uprawiać przy niemal każdej pogodzie. Jeśli chcesz spróbować, to najlepiej zainwestuj we własne łyżwy. Nie jest to przesadnie duży wydatek. Jakie łyżwy kupić? Przeczytaj nasz poradnik.

Skórzane czy plastikowe?

Wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty, bo oba rodzaje łyżew mają swoje plusy i minusy. Obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są łyżwy plastikowe, które można polecić przede wszystkim początkującym łyżwiarzom. Twarda skorupa zapewnia odpowiednie podparcie dla kostki, co sprawia wrażenie, że jazda jest łatwiejsza. Nie bez znaczenia jest także fakt, że łyżwy plastikowe są zwykle wyposażone w klamry, co znacznie skraca czas ich zapinania i zdejmowania.

Łyżwy skórzane na pewno będą lepszym wyborem dla osób, które potrafią już jeździć i cenią sobie elegancję oraz styl. Takie łyżwy prezentują się znacznie efektowniej, są delikatniejsze i z czasem dobrze dopasowują się do stopy, co jest dodatkowym atutem i wpływa na komfort jazdy.

Podsumowując: jeśli stawiasz pierwsze kroki na lodzie i nie chcesz wydać za dużo, wybierz łyżwy plastikowe.

Hokejówki czy figurówki?

Tutaj wybór jest już znacznie łatwiejszy. Hokejówki, jak sama nazwa wskazuje, służą do gry w hokeja, ale także do agresywnej, szybkiej jazdy. Na pewno więc przypadną do gustu młodym ludziom i dzieciom. Są bardziej wytrzymałe, co daje nadzieję na to, że posłużą przez kilka sezonów.

Łyżwy figurowe są przeznaczone do delikatnej, eleganckiej jazdy wolnym tempem oraz do wykonywania figur na lodzie, skoków czy piruetów. Stąd też są wybierane przede wszystkim przez osoby, które uczą się jazdy figurowej. Warto również wiedzieć, że – wbrew różnym opiniom – jazda na łyżwach figurowych jest łatwiejsza, szczególnie dla początkujących. Tajemnica tkwi bowiem w przedłużonej płozie. W dodatku nogi tak szybko się nie męczą, ponieważ figurówki są znacznie lżejsze niż hokejówki.

Warto również zwrócić uwagę na sposób zapinania łyżew. Znacznie wygodniejsze są modele z klamrami, które zapewniają także lepsze podparcie dla stopy i kostki. Łyżwy sznurowane, choć prezentują się lepiej, wymagają użycia dużej siły podczas wiązania lub wręcz skorzystania z czyjejś pomocy.

Jakie łyżwy dla dziecka?

Łyżwy dziecięce najczęściej mają konstrukcję hokejową, ponieważ celem jest to, aby były maksymalnie wytrzymałe i usztywnione w kostce. Stąd też zwykle są wykonane z plastiku. Wybór tak naprawdę należy ograniczyć do idealnego dobrania rozmiaru łyżew do stopy dziecka. Na rynku są także modele rozsuwane, co oznacza, że mogą posłużyć przez kilka sezonów – jest to bardzo praktyczne.

Ciekawostka

Bardzo dobrym wyborem dla rodziców, którzy dysponują ograniczonym budżetem, może być zakup łyżew 2w1, czyli z odpinanymi płozami – wówczas latem przypina się szynę z kółkami, a dziecko ma do dyspozycji klasyczne łyżworolki.

Najważniejsze jest to, aby łyżwy wybrać osobiście, w sklepie stacjonarnym, gdzie będzie możliwość ich przymierzenia i pochodzenia w nich przez kilkanaście minut. Rozmiary podawane przez producentów mogą znacznie się różnić, a nie ma nic gorszego niż niewygodne łyżwy – jazda w nich nikomu nie sprawi przyjemności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.