Jakie gogle narciarskie kupić? Czy kolor szybki ma znaczenie? Wyjaśniamy!

Krzysztof Jagielski
16.01.2017

Jazda na nartach bez gogli jest nie tylko mało komfortowa, ale może być też niebezpieczna. Padający śnieg, wiatr, oślepiające słońce – to wszystko powoduje, że narciarz ma bardzo ograniczoną widoczność i w każdej chwili może spowodować wypadek. Dlatego gogle powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdego fana białego szaleństwa. Pytanie tylko, jakie gogle narciarskie kupić? Przede wszystkim zwróć uwagę na kolor szybki.

Szybka bezbarwna

Nazywana też białą. Takie gogle są przeznaczone wyłącznie do jazdy w nocy, gdy stok jest sztucznie doświetlany, a także w pochmurny dzień. Przy pełnym słońcu odbijającym się od śniegu bezbarwna szybka nie zapewnia żadnej ochrony dla oczu, co jest bardzo niebezpieczne.

Szybka bursztynowa

Lub też złota. Jest to bardzo dobry wybór dla narciarzy, którzy preferują jazdę przy znacznym zachmurzeniu lub w nocy. Gogle dobrze chronią przed wiatrem czy śniegiem, ale absolutnie nie nadają się do jazdy w pełnym słońcu – z tych samych powodów, co gogle z białą szybką.

Szybka żółta

Doskonały wybór do jazdy przy lekkim zachmurzeniu, gdy promienie słoneczne nie odbijają się tak mocno od stoku. Gogle sprawdzą się podczas dobrej widoczności. Na pełne słońce jednak się nie nadają.

Szybka brązowa

Bardzo popularny wybór, który gwarantuje odpowiednią ochronę oczu przy pełnym nasłonecznieniu. Gogle sprawdzą się także w wysokich górach, gdzie śnieg może odbijać nawet delikatne promienie słoneczne. Ciemna szybka nie sprzyja natomiast jeździe po zmroku.

Szybka czarna

Czasami spotykana jest też szybka niebieska lub szara. Ten typ gogli jest przeznaczony do jazdy w pełnym słońcu, szczególnie w wysokich partiach gór. Szybka idealnie chroni oczy przed silnym promieniowaniem, gwarantując doskonałą widoczność. Jednak trzeba pamiętać, że takie gogle stają się bardzo niebezpieczne po zmroku i podczas jazdy przy sztucznym oświetleniu.

Wynika z tego prosty wniosek: wyjeżdżając na narty należałoby się zaopatrzyć w kilka kompletów gogli. Na szczęście producenci sprzętu wykazali się przewidywalnością i praktycznie do każdych gogli można dokupić wymienne szybki o odpowiedniej barwie. Wybierając je koniecznie zwracaj uwagę na to, czy posiadają filtr UV, a także na parametr przepuszczalności światła (od S0 do S4 – czyli przepuszczalność od 80% do 3%).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.