Jakie filtry musisz kupić do samochodu?

Krzysztof Jagielski
05.05.2021

Wymiana filtrów jest podstawowym obowiązkiem eksploatacyjnym właściciela samochodu. Każde współczesne auto posiada kilka filtrów, które ulegają zużyciu i tym samym wymagają okresowej wymiany na nowe. Na szczęście nie jest to bardzo duży koszt. Sprawdź, jakie filtry musisz kupić do samochodu planując okresowy serwis auta.

Filtr powietrza

Jego zadaniem jest ochrona układu dolotowego, a tym samym silnika przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami – liśćmi, piaskiem, kurzem, fragmentami roślin, spalinami etc. Filtr powietrza wymieniamy minimum raz w roku, jednak jeśli auto porusza się wyłącznie w ruchu miejskim, to przesadą nie będzie wymiana po zimie i przed zimą. Nie jest to duży koszt, w dodatku filtr powietrza można bez problemu wymienić samodzielnie (łatwy dostęp).

Filtr oleju

Wymieniamy go zawsze przy okazji okresowej wymiany oleju silnikowego. Zadaniem tego filtra jest wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń mogących znaleźć się zarówno w samym oleju, jak i wewnątrz jednostki napędowej. Markowy filtr oleju kosztuje kilkadziesiąt złotych, a jego wymianę należy zlecić mechanikowi.

Filtr kabinowy

Jest obecny w każdym samochodzie wyposażonym w układ klimatyzacji. Filtr kabinowy wychwytuje zanieczyszczenia, alergeny oraz neutralizuje przykre zapachy w kabinie pojazdu. Bezwzględnie trzeba go wymieniać raz w roku, a nawet częściej, jeśli poruszamy się samochodem po mieście mającym bardzo niską jakość powietrza. Regularna wymiana filtra kabinowego ma pozytywny wpływ na efektywność układu klimatyzacji oraz samopoczucie osób podróżujących samochodem – szczególnie alergików.

Filtr paliwa

Ten filtr wymienia się rzadziej – przeciętnie co 60 tysięcy kilometrów. Ma on za zadanie wyłapywać wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie, o co w naszym kraju niestety nietrudno. Koszt zakupu filtra paliwa zależy od konkretnego modelu samochodu – trzeba się jednak liczyć z wydatkiem na poziomie minimum 100 złotych.

Nie należy natomiast na tym oszczędzać, ponieważ dostęp do filtra paliwa bywa mocno utrudniony, dlatego lepiej zainwestować w markowy produkt i mieć spokój na kilka lat. Wymianę filtra paliwa zlecamy mechanikowi podczas standardowego serwisu auta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie