Jakie dywaniki do samochodu kupić?

Krzysztof Jagielski
06.10.2020

Dywaniki samochodowe są podstawowym elementem wyposażenia przedziału pasażerskiego. Z założenia mają chronić oryginalną wykładzinę przed zabrudzeniem oraz biegnące pod nią instalacje elektryczne przed zawilgoceniem. Poza tym poprawiają estetykę wnętrza. Wybór dywaników samochodowych jest tak duży, że wielu kierowców może mieć problem z podjęciem decyzji o zakupie konkretnego kompletu. Kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Welurowe czy gumowe?

To podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Optymalnie oczywiście byłoby posiadać dwa komplety dywaników: welurowe na sezon wiosenno-letni i gumowe na jesienno-zimowy. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, to mimo wszystko sugerujemy, aby przedłożyć funkcjonalność nad estetykę i postawić na dywaniki gumowe.

Są one o wiele praktyczniejsze i odporniejsze na zabrudzenie, wilgoć, śnieg, nawet uszkodzenia mechaniczne. Po prostu sprawdzają się lepiej w codziennej eksploatacji pojazdu. Z kolei dywaniki welurowe mogą być bardzo dobrym wyborem w sytuacji, gdy użytkujesz samochód od święta i najważniejsze jest dla Ciebie to, aby doskonale się prezentował.

Najlepiej oryginalne

Wielu kierowców nawet nie bierze pod uwagę opcji zakupu oryginalnych dywaników samochodowych, z góry zakładając, że ich na to nie stać. Co prawda oryginalne akcesoria zawsze są dużo droższe niż zamienniki, ale uwierz, że w tym przypadku warto sięgnąć głębiej do portfela.

Oryginalne dywaniki samochodowe przede wszystkim są perfekcyjnie dopasowane do konkretnego modelu auta. Nie występuje więc tutaj problem przesuwania się dywanika, zaginania się, nie ma też potrzeby kombinowania, jak zmieścić lekko za duży dywanik w wyznaczonym do tego miejscu.

Komplet oryginalnych dywaników gumowych do auta klasy średniej można kupić – w zależności od marki – już za około 200 złotych. Zamienniki są o połowę tańsze. Biorąc pod uwagę, że mówimy tutaj o zakupie na kilka lat, ta różnica nie wydaje się być przesadnie duża.

Antypoślizgowa powierzchnia

Jeśli jednak zdecydujesz się na zamienniki, to bezwzględnie zwróć uwagę na to, czy dane dywaniki posiadają antypoślizgową powierzchnię. Idealnie byłoby, aby dało się je przypiąć do podłogi za pomocą oryginalnych zaczepów. Najtańsze dywaniki niestety mają to do siebie, że lubią „jeździć” po podłodze, co jest bardzo niebezpieczne. Taki dywanik może się podwinąć pod pedały i doprowadzić do wypadku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.