Jakie biurko dla ucznia kupić?

Mariusz Siwko
26.03.2021

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy w jego pokoju musi się pojawić zupełnie nowy mebel. Mowa oczywiście o biurku, niezbędnym do nauki i odrabiania lekcji. Wybór biurka powinien być przemyślany, ponieważ od niego zależy komfort ucznia i porządek w jego przyborach szkolnych. Na co więc warto zwrócić uwagę kupując biurko dla dziecka? Oto najważniejsze szczegóły.

Wysokość biurka

Dziecko idące do szkoły przeciętnie ma od 115 do 130 centymetrów wzrostu. Dlatego biurko dla ucznia powinno mieć wysokość około 55-60 centymetrów. To pozwoli dziecku przyjąć wygodną pozycję podczas odrabiania lekcji, nie garbić się i prawidłowo wyregulować wysokość krzesła. O tym, że biurko jest za wysokie świadczy fakt, że dziecko siedząc przy nim ma nogi w powietrzu – to fatalnie wpływa na postawę i nadmierne obciążenie kręgosłupa.

Pojemność

Biurko dla ucznia musi być na tyle pojemne, aby spokojnie pomieściło wszystkie książki, zeszyty, ćwiczenia i przybory do pisania oraz przybory plastyczne. Warto przy tym zwrócić uwagę na układ głównej szafki i szuflady (co najmniej jednej) – im więcej półek, tym łatwiej będzie zaprowadzić porządek w biurku.

Podstawka pod monitor

Jeśli dziecko ma komputer stacjonarny z zewnętrznym monitorem, wówczas warto postawić na takie biurko, w którym fabrycznie zastosowano podstawkę pod monitor. Dzięki temu będziemy mieć możliwość wyregulowania wysokości monitora w taki sposób, aby dziecko nie garbiło się podczas pracy na komputerze.

Powierzchnia blatu

Standardowy blat biurka dla dziecka ma wymiary 120x60 cm i jest to w zupełności wystarczające, o ile nie planujemy ustawiać na blacie zewnętrznego monitora. W takiej sytuacji warto poszukać biurka o wymiarach 140x70 cm, oczywiście pod warunkiem, że pokój dziecka na to pozwala.

Miejsce na drobiazgi

Uczeń idący do pierwsze klasy szkoły podstawowej nadal jest małym dzieckiem, które potrzebuje mieć miejsce na różne drobiazgi, zabawki i skarby. Dobrze więc będzie wybrać takie biurko, które posiada co najmniej jedną dodatkową szufladę – najlepiej z automatycznym domykanie, by uniknąć irytujących hałasów dobiegających z pokoju dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.