Jakich funkcji warto szukać we współczesnych smartfonach (także tych tanich)?

Jerzy Biernacki
21.01.2022

Wybór nowego smartfonu nie jest taką prostą sprawą, a już zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Mając do dyspozycji np. około 1200 złotych trzeba iść na pewne kompromisy. Wiele zależy oczywiście od tego, czego właściwie oczekujemy – świetnej wydajności, fajnego wyglądu, a może funkcjonalności? Pewne jest, że we współczesnych smartfonach zawsze warto szukać pewnych rozwiązań, które spodobają się każdemu użytkownikowi. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Ekran AMOLED

Uwierz, że jeśli do tej pory korzystałeś tylko z ekranu HD lub Full HD IPS, to po „przesiadce” na AMOLED zauważysz ogromną, pozytywną różnicę. Trudno będzie Ci już wrócić do zwykłego wyświetlacza. AMOLED to piękne kolory, rewelacyjny kontrast oraz mniejsze zmęczenie wzroku, dlatego jest to coś, czego warto szukać we współczesnych smartfonach (i to nie tylko tych z wyższej półki cenowej).

Ekran z odświeżaniem minimum 90 Hz

Szybkie odświeżanie ekranu sprawia, że zniwelowany lub całkowicie wyeliminowany zostaje efekt smużenia. Jest to szczególnie ważne w grach, ale też podczas szybkiego przeglądania Facebooka czy maili. Na pewno warto rozejrzeć się za telefonem z ekranem o odświeżaniu minimum 90, a optymalnie 120 Hz.

Szybkie ładowanie

Bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza w czasach, gdy większość z nas intensywnie korzysta z telefonu i nie jest w stanie bez niego funkcjonować na gruncie zawodowym i towarzyskim. Dzięki funkcji szybkiego ładowania smartfon będzie znów w gotowy do pracy przez wiele godzin po zaledwie kilkudziesięciu minutach podłączenia do prądu. Szukaj więc modeli z ładowaniem minimum 30 W, a najlepiej 60-65 W.

Dual SIM

Dobrze znana funkcja, która stała się już standardem w wielu modelach, ale nadal nie jest dostępna we wszystkich telefonach. Bez Dual SIM można się obejść, jednak jeśli często podróżujesz za granicę lub intensywnie korzystasz z Internetu w telefonie, to dobrze będzie poszukać sprzętu oferującego obsługę dwóch kart SIM jednocześnie.

Pojemna bateria

Jest to coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę i nawet przedłożyć to nad wiele innych funkcji. Pojemna bateria gwarantuje, że nie będziesz skazany na ciągłe ładowanie telefonu. Na rynku można dziś znaleźć modele, które nawet przy normalnym użytkowaniu są w stanie zapewnić ciągłość pracy przez 2-3 dni, co jak na dzisiejsze standardy jest naprawdę dobrym wynikiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.