Jakich błędów warto unikać na etapie zakupu nowego telewizora?

Marek Szydełko
09.09.2020

Dla większości z nas telewizor jest podstawowym elementem wyposażenia domu czy mieszkania. Zapewnia rozrywkę w nudne wieczory, czasami można po prostu przed nim odpocząć, gdy nie mamy siły na czytanie czy rozmowę. Wybierając nowy telewizor warto się do tego przyłożyć, aby kupić taki sprzęt, który posłuży przez co najmniej kilka lat i nie będzie źródłem frustracji. To nie jest wcale takie proste w obliczu olbrzymiej oferty rynkowej. Jakich błędów należy więc unikać? Wymieniamy je w naszym poradniku.

Im większy tym lepszy

Można się spotkać z teorią, że telewizor nigdy nie jest za duży, bo do każdej przekątnej ekranu da się szybko przyzwyczaić. To nie do końca prawda. Rozmiar telewizora zawsze dobieramy pod kątem: wielkości pomieszczenia oraz odległości, z jakiej będziemy oglądać telewizję. Uwierz, że gapienie się w ekran o przekątnej np. 70 cali z odległości 1,5 metra nie jest wcale przyjemne. Dlatego nawet jeśli trafiłeś w sklepie na świetną promocję i masz możliwość kupić ogromny telewizor w cenie dużo mniejszego, to nie ulegaj emocjom i zawsze w pierwszej kolejności sprawdź, czy taki ekran w ogóle ma sens w Twoim pomieszczeniu.

Rada

Fajnym sposobem na upewnienie się, czy dany telewizor nie będzie za duży lub zbyt mały, jest wycięcie sobie „ekranu” z kartonu, powieszenie go na ścianie i ustawienie sofy w docelowym miejscu. To pozwoli Ci zwizualizować sobie faktyczny rozmiar telewizora.

Niesprawdzenie rodzaju matrycy

We współczesnych telewizorach stosuje się dwa rodzaje matryc: VA oraz IPS. Czym się różnią? Ta pierwsza zapewnia lepszą czerń, ale znacznie gorsze kąty widzenia. Nieuwzględnienie tego na etapie zakupu urządzenia jest nagminnym błędem. Później okazuje się, że świetny telewizor z wysokiej półki zawiódł właściciela, ponieważ ten ogląda filmy i programy siedząc nieco z boku ekranu, przez co obraz wyświetlany przez matrycę VA ma znacznie gorszą jakość.

Niesprawdzenie funkcji smart

Obecnie każdy telewizor posiada takie funkcje, ale nie we wszystkich modelach działają one tak samo dobrze. Jeśli chcesz korzystać z funkcji smart, np. oglądać na telewizorze seriale na Netflixie, filmy na YouTube czy innych platformach, to przed zakupem koniecznie sprawdź, jak to w ogóle działa. Czy system nie jest powolny? Czy się nie zawiesza? Czy można go łatwo skonfigurować „pod siebie”? Sprzedawca powinien Ci umożliwić takie testy w sklepie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.