Jaki przedłużacz ogrodowy kupić?

Antoni Kwapisz
14.05.2024

Przedłużacz ogrodowy jest niezbędny w każdym ogrodzie. Służy do podłączania różnych urządzeń elektrycznych, jak kosiarka czy nożyce do żywopłotu. Warto zainwestować w porządny przedłużacz, który nie tylko posłuży wiele lat, ale też zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa. Podpowiadamy, na co należy tutaj zwrócić uwagę.

Długość przedłużacza

Zastanów się, jak daleko od źródła zasilania znajdują się miejsca, w których będziesz używać przedłużacza. Przedłużacze ogrodowe są dostępne w różnych długościach, od kilku do nawet 50 metrów.

Moc i obciążenie

Sprawdź maksymalne obciążenie przedłużacza, co jest szczególnie ważne, jeśli planujesz podłączyć urządzenia o wysokim poborze mocy, takie jak kosiarki elektryczne czy duże narzędzia ogrodowe – w dodatku jednocześnie.

Odporność na warunki atmosferyczne

Wybierz przedłużacz zaprojektowany do użytku zewnętrznego, który jest odporny na wilgoć, zmienną temperaturę i promieniowanie UV. Przedłużacze przeznaczone do użytku zewnętrznego mają wyższe standardy izolacji. Dobrze będzie poszukać modelu w gumowym, a nie plastikowym oplocie.

Bezpieczeństwo

Rozważ zakup przedłużacza z dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak wyłącznik przeciążeniowy, który automatycznie wyłączy zasilanie w przypadku przeciążenia, co może zapobiec uszkodzeniom sprzętu, instalacji elektrycznej, a nawet ryzyku pożaru.

Liczba gniazd

Zastanów się, ile urządzeń planujesz jednocześnie podłączyć do przedłużacza i pod tym kątem wybierz model zakończony listwą z odpowiednią liczbą gniazd (uziemionych). Można oczywiście zastosować osobną listwę, ale to dodatkowy wydatek i kolejna rzecz, na którą trzeba znaleźć miejsce w garażu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie