Jaki płyn do spryskiwaczy kupić?

Mateusz Nowak
08.09.2023

Płyn do spryskiwaczy to jeden z podstawowych wydatków eksploatacyjnych, jaki muszą ponosić właściciele samochodów. W polskim klimacie kupujemy płyn zimowy i letni, co z roku na rok kosztuje coraz więcej. W naszym poradniku podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze płynu do spryskiwaczy.

Warto przetestować kilka płynów

To naprawdę nie jest zły pomysł. Jeśli nie masz doświadczenia z płynami do spryskiwaczy, to dobrze będzie kupić kilka opakowań płynów konkurencyjnych marek – nawet z dyskontów czy marketów. Pozwoli Ci to rzetelnie wybrać ten płyn, który w Twoim aucie sprawdza się najlepiej.

Skład

Prawie nikt nie analizuje składu płynów do spryskiwaczy, tymczasem warto się tym zainteresować, jeśli chce się wybrać odpowiedni produkt. Dobry płyn nie powinien zawierać metanolu – ten alkohol znacząco obniża cenę płynu, ale czyni go też niedostępnym w sprzedaży dla konsumentów (mogą go kupować wyłącznie przedsiębiorcy).

Płyny bez metanolu są bezpieczniejsze dla plastików samochodowych i wycieraczek, a przy tym nie mają tak drażniącego zapachu. Aromat to kolejne ważne kryterium, ponieważ nic nam po nawet najlepiej myjącym płynie, jeśli kierowca nie może znieść jego zapachu.

Recenzje dotychczasowych użytkowników

Płyn jak płyn? Nie do końca. Pomiędzy produktami dostępnymi na rynku są olbrzymie różnice jakościowe. Z doświadczenia wiemy, że nie warto kupować najtańszego płynu, który ma słabe właściwości myjące, nie radzi sobie z usuwaniem owadów i ptasich odchodów, a w przypadku płynu zimowego potrafi zamarznąć już przy -10 stopniach Celsjusza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie