Jaki hak kupić do samochodu?

Andrzej Winnicki
20.07.2021

Montaż haka w samochodzie jest bardzo dobrym pomysłem, o ile planujesz ciągnąć przyczepkę, przyczepę kempingową czy chociażby wozić rowery na specjalnej platformie. To bez wątpienia praktyczny element wyposażenia auta, który wielokrotnie Ci się przyda. Wypada jednak zacząć od wybrania odpowiedniego haka. Na co trzeba tutaj zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Sposób wypinania

To podstawowa kwestia, nad którą trzeba się pochylić. Jeśli zamierzasz używać haka tylko 1-2 razy do roku, to spokojnie możesz postawić na tańszą opcję z mocowaniem na śruby. Jeśli jednak hak ma być eksploatowany bardzo często i regularnie będziesz go zakładać oraz odpinać, to poszukaj modelu półautomatycznego, z wygodnym mechanizmem (demontaż kuli bez użycia narzędzi).

Rodzaj wtyczki

Do wyboru masz dwie opcje: wtyczkę 7 PIN i 13 PIN. Ta druga jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli Ci podpiąć do haka zarówno przyczepkę budowlaną, jak i przyczepę kempingową czy platformę rowerową. Wtyczki 7-pinowe są przeznaczone wyłącznie do lekkich przyczepek, w których nie ma m.in. osobnego światła cofania.

Wycięcie w zderzaku

Wybierając hak koniecznie sprawdź, czy dany model nie wymaga wykonania wycięcia w zderzaku. Jeśli tak, to lepiej poszukaj czegoś innego. Szkoda niszczyć zderzak tylko po to, aby zamontować hak, z którego będziesz korzystać kilka razy do roku. Zwłaszcza, że po zdemontowaniu kuli zostanie nieestetyczna dziura.

Maksymalny nacisk na kulę

Podstawowy parametr określający jakość wykonania haka. Najtańsze modele mają dopuszczalny nacisk wynoszący 75 kilogramów. Jeśli zamierzasz holować ciężką przyczepę lub platformę na 4 rowery, to szukaj haka, w którym nacisk może wynieść 90 kilogramów.

Maksymalny uciąg

Na koniec sprawdzamy jeszcze, jaką masę holowanej przyczepy dopuszcza producent haka. Tutaj kieruj się po prostu możliwościami holowniczymi Twojego samochodu. Jeśli DMC przyczepy może wynieść maksymalnie 1200 kilogramów, to nie ma sensu kupować droższego haka z uciągiem na poziomie 1800 kilogramów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.