Jaki bagażnik na relingi kupić?

Mariusz Siwko
20.05.2022

Mając samochód z relingami dachowymi można bardzo łatwo zwiększyć jego możliwości przewozowe. Wystarczy kupić odpowiedni bagażnik mocowany właśnie do relingów. Oferta takich bagażników jest ogromna: od najtańszych modeli z marketów, przez średnią półkę, aż po konstrukcje oryginalne, czołowych producentów, jak Thule czy Mont Blanc. Przymierzasz się do zakupu bagażnika na relingi? Podpowiadamy, czym warto się tutaj kierować.

Nośność

Zacznijmy od podstawowego parametru, czyli właśnie nośności. Może ona świadczyć o jakości bagażnika – te najlepsze nierzadko oferują nośność do 100 kilogramów. Pamiętaj natomiast także o nośności dachu samochodu, która ma znaczenie nadrzędne.

Dopasowanie do konkretnego modelu samochodu

Wybór bagażnika na relingi w dużej mierze jest uzależniony od rodzaju relingów w Twoim samochodzie. Największe pole do popisu dają nam klasyczne relingi, do których da się dopasować praktycznie każdy bagażnik. Gorzej z relingami zintegrowanymi – tutaj radzimy już szukać modelu dedykowanego Twojemu modelowi samochodu.

Kolor

Nie jest to może kryterium krytyczne, natomiast dobrze jest kupić taki bagażnik na relingi, który prezentuje się atrakcyjnie i pasuje do stylistyki samochodu. Pod tym względem na pewno na uwagę zasługują bagażniki aluminiowe w srebrnym kolorze, które wyglądają nowocześnie i nie psują wyglądu auta.

Zabezpieczenia

To bardzo ważna kwestia. Bagażniki dachowe są chodliwym towarem i często padają łupem złodziei. Dlatego postaw na taki bagażnik, który ma solidne zabezpieczenia przed kradzieżą – dobre zamki bez możliwości wyrwania mocowania gołymi rękami. Tutaj trzeba będzie niestety sięgnąć głębiej do kieszeni i zdecydować się na markowy model bagażnika.

Kształt

Obecnie na rynku dominują bagażniki aerodynamiczne, w kształcie skrzydła samolotu. Są droższe, mniej uniwersalne pod względem możliwości montowania na nich uchwytów rowerowych czy boksów dachowych (często trzeba to robić poprzez rowek „T”), natomiast świetnie wyglądają i minimalizują hałas podczas jazdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.