Jaką matę pod fotel biurowy kupić?

Remigisz Szulc
30.03.2018

Maty pod fotel czy krzesła biurowe powinny być podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu, pokoju ucznia czy oczywiście biura. Zapobiegają one powstawaniu rys i ubytków w panelach, wycieraniu wykładzin czy ugniataniu dywanów. Dziwi zatem, że wciąż nie wszyscy z nich korzystają. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją podłogę przed uszkodzeniem, to koniecznie zainwestuj w to proste i skuteczne rozwiązanie. W naszym poradniku podpowiadamy Ci, jaką matę pod fotel biurowy kupić, by w pełni wykorzystać jej zalety.

Najważniejsze jest dobranie maty pod kątem powierzchni

Na rynku są dostępne dwa podstawowe rodzaje mat zabezpieczających:

  • Na podłogi twarde
  • Na podłogi miękkie

Te pierwsze najlepiej sprawdzają się do ochrony paneli, linoleum, płytek czy parkietu. Drugi rodzaj mat jest przeznaczony na wykładziny i dywany. Posiadają one specjalne wypustki, dzięki którym nie przesuwają się po miękkiej powierzchni. Pamiętaj, że oba rodzaje nie są wymienne, co oznacza, że mata do paneli nie nadaje się na wykładzinę i odwrotnie.

Rozmiar

To już kwestia doboru maty do konkretnego pomieszczenia. Częstym błędem jest kupienie zbyt małej maty, przez co chroniony jest tylko fragment podłogi. Dobrze się zastanów, jaki produkt jest Ci rzeczywiście potrzebny. Wykonaj prosty test. Rozsyp mąkę na podłodze przy biurku, usiądź na krześle i zacznij pracować. Po około godzinie sprawdź, po jakim obszarze porusza się fotel. Dobierz matę, która zabezpieczy cały newralgiczny fragment podłogi.

Materiał

Maty podłogowe oferowane na polskim rynku potrafią znacznie odbiegać od siebie cenowo. Nie ma w tym żadnej tajemnicy: chodzi o jakość wykonania. Jeśli zależy Ci na jak największej trwałości, to zainwestuj w matę z poliwęglanu, które są bardzo wytrzymałe i spokojnie mogą posłużyć przez kilka lat. Najtańsze maty są natomiast wykonane z PVC. Są wyraźnie sztywniejsze i potrafią dość szybko popękać od nacisku.

Przeznaczenie

Jeśli szukasz maty do pokoju dziecka, to bezapelacyjnie zdecyduj się na produkt z poliwęglanu. Dlaczego? Ponieważ taka mata nie wydziela żadnego zapachu i nie emituje szkodliwych substancji. Jest więc w pełni bezpieczna dla zdrowia pociechy, szczególnie jeśli mówimy o małym alergiku.

Wygląd

Teoretycznie jest sprawą drugorzędną, ale jeśli dbasz o odpowiedni design pomieszczenia biurowego, to znajdź matę, która nie będzie psuć wystroju. Najpopularniejsze są maty przezroczyste, które po ułożeniu są praktycznie niewidoczne. Możesz jednak zdecydować się także na matę z jakimś kreatywnym nadrukiem czy np. z logo swojej firmy. Taki produkt będzie ciekawym gadżetem i nośnikiem reklamy – szczególnie polecamy to rozwiązanie do biur otwartych dla klientów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.