Jaką kurtkę w góry kupić?

Andrzej Winnicki
12.10.2022

Wyjścia w góry bez kurtki, nawet w czasie idealnej pogody, to zbędne ryzyko. W górach aura potrafi się zmienić z minuty na minutę. Gdy w dolinie jest słonecznie, to na szczycie może wiać, padać i być przeraźliwie zimno. Dlatego podstawowym elementem wyposażenia piechura górskiego jest odpowiednia kurtka. Jaką kupić z myślą o trekkingu? Sprawdź nasze wskazówki.

To musi być kurtka przeciwdeszczowa

W górach przede wszystkim trzeba się zabezpieczyć na wypadek deszczu. Dlatego szukaj typowej kurtki przeciwdeszczowej, która wytrzymuje nawet 10 000 mm słupa wody (oznaczenie membrany 10000). W takiej kurtce bez obaw można się wybrać w góry nawet przy niepewnej pogodzie.

Dobrze sprawdzają się kurtki z odpinaną podszewką

Odpinana podszewka to świetne rozwiązanie w kurtce górskiej. Po pierwsze: gdy jest nam za gorąco, możemy odpiąć podszewkę i nie narażać się na przeziębienie. Po drugie: gdy wejdziemy na szczyt, gdzie jest dużo chłodniej i do tego wieje porywisty wiatr, to w ciągu chwili zyskamy bardzo ciepłą kurtkę.

Im więcej kieszeni tym lepiej

Typowym elementem kurtek w góry są kieszenie, a właściwie dużo kieszeni. Tych nigdy za wiele, ponieważ dzięki kieszeniom masz możliwość zabrania ze sobą niezbędnych na szlaku rzeczy: telefonu, drobnych pieniędzy, batonów energetycznych czy mapy. Nie musisz trzymać tego wszystkiego w plecaku i co chwilę go zdejmować.

Niewielki rozmiar po złożeniu

Koniecznie sprawdź, jaki jest rozmiar kurtki po złożeniu – im mniejsza tym oczywiście lepiej. Taka kurtka nie zajmie dużo miejsca w plecaku, a przy tym jest lekka, co na szlaku ma podwójne znaczenie. Przekonasz się o tym już podczas pierwszego trudnego podejścia.

Jaskrawy kolor

Czarna kurtka jest oczywiście praktyczna, ponieważ nie widać na niej zabrudzeń, natomiast na szlak raczej rekomendujemy kurtki w jaskrawych wersjach kolorystycznych – czerwoną, pomarańczową, seledynową etc. Chodzi tutaj o zwiększenie swojego bezpieczeństwa. W takiej kurtce piechur jest doskonale widoczny dla zwierząt, a przede wszystkim dla służb ratunkowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.