Jaką grę na konsolę kupić dla dziecka? Kieruj się tymi kryteriami

Marek Szydełko
15.11.2023

Gry komputerowe i na konsolę są w czołówce najczęściej kupowanych prezentów dla dzieci. Jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu takiego upominku, a kompletnie nie orientujesz się w tej branży, to podejdź do sprawy analitycznie. Tematyka gry to jedno, ale znacznie ważniejsze jest to, czy dany tytuł jest odpowiedni dla Twojego dziecka. Oto kryteria, jakimi należy się kierować.

Klasyfikacja PEGI

Na początek musisz wiedzieć, że wydawcy gier komputerowych klasyfikują je ze względu na wiek graczy. Najpopularniejsza jest klasyfikacja PEGI. Jeśli więc dana gra jest np. PEGI 3, to oznacza, że może w nią zagrać nawet mniejsze dziecko – taka gra nie zawiera elementów przemocy, strasznych scen itp.

Rodzaj platformy

Zanim kupisz jakąkolwiek grę dla dziecka, to najpierw sprawdź, na czym pociecha miałaby w nią zagrać. Chodzi tutaj o rodzaj platformy, którą posiadacie w domu. Jeśli jest to konsola do gier, to sprawdź, czy jest to PlayStation, Xbox czy może Nintendo Switch. Określ też generację konsoli, ponieważ nie wszystkie gry mają tzw. wsteczną kompatybilność – jeśli np. dany tytuł został stworzony wyłącznie na Xbox Series X, to nie uruchomisz gry na Xboxie One S.

Poziom trudności

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia z grami, to oczywiście trudno będzie Ci określić, czy dany tytuł jest odpowiedni dla Twojego dziecka pod kątem stopnia trudności. Tutaj niezastąpione są recenzje oraz opinie innych graczy.

Poszukaj informacji na temat poziomu skomplikowania fabuły, trudności sterowania postacią etc. W przypadku gier dla mniejszych dzieci świetnie sprawdza się rozwiązanie, w którym rodzic może grać razem z pociechą na dwa pady, pomagając dziecku w trudniejszych momentach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie