Jaką deskę klozetową kupić? Na to warto zwrócić uwagę

Mateusz Nowak
05.09.2022

Co jak co, ale deska klozetowa jest akurat niezbędnym elementem w każdym domu. To od niej zależy nasz codzienny komfort podczas wykonywania wiadomych czynności. Deska pełni jednak nie tylko funkcję utylitarną, ale także estetyczną. Dlatego po kilku latach użytkowania może już po prostu wymagać wymiany. W naszym poradniku podpowiadamy, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę przy zakupie nowej deski klozetowej.

Materiał

Wybierając nową deskę zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana. Odradzamy zakup deski plastikowej, czyli z PVC, która jest miękka i nieprzyjemna w dotyku, podatna na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Optymalnym wyborem w stosunku ceny do jakości jest tzw. duroplast.

Funkcja wolnego opadania

To bardzo przydatna funkcja, dzięki której nie trzeba już ręcznie opuszczać deski i przejmować się głośnym trzaśnięciem, co docenimy szczególnie w nocy. Deski wolnoopadające na szczęście są już standardem.

Funkcja szybkiego wypinania

Kolejne przydatne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się podczas sprzątania łazienki i mycia toalety. Dzięki funkcji szybkiego wypinania można łatwo zdjąć deskę i wyczyścić przestrzeń między nią a ustępem.

Metalowe mocowanie do miski

Najtańsze deski klozetowe mają plastikowe elementy mocujące, co na dłuższą metę się nie sprawdza. Taka deska szybko zacznie się ruszać, aż w końcu mocowanie może po prostu pęknąć. Lepiej jest dopłacić kilkanaście złotych do deski z metalowymi okuciami i elementami mocującymi.

Wymiary deski w stosunku do miski

Bardzo ważną kwestią jest dokładne zmierzenie ustępu przed zakupem nowej deski. Uniwersalne modele nie zawsze idealnie pasują do miski i np. powstaje przerwa między deską a rantem, przez co toaleta prezentuje się nieestetycznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.