Jaką baterię kuchenną kupić? Na to warto zwrócić szczególną uwagę

Mateusz Nowak
04.02.2023

Bateria kuchenna jest niezbędnym elementem wyposażenia zlewozmywaka. Tym bardziej może dziwić, że wiele osób nie przykłada dużej wagi do jej wyboru, kierując się wyłącznie kryterium ceny i ewentualnie estetyką. Jeśli nie chcesz mieć problemów z baterią, korzystać z niej w sposób komfortowy i nie musieć jej wymieniać po kilku miesiącach użytkowania, to przed zakupem konkretnego modelu zwróć uwagę na szczegóły, które przybliżamy w naszym poradniku.

Jakość wykonania

Bateria kuchenna powinna służyć właścicielom przez wiele lat. Największy wpływ na to ma jej jakość wykonania. Tutaj najlepsza rada jest prosta: celuj w baterię uznanego producenta. Nie musi to być wcale model z najwyższej półki cenowej, natomiast nie oczekuj też, że bateria niewiadomego pochodzenia za 150 złotych będzie równie trwała jak ta dwukrotnie droższa, wyprodukowana przez cenioną markę.

Funkcjonalność

Na funkcjonalność baterii kuchennej wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest sposób regulacji temperatury i strumienia wody. Obecnie standardem jest to, aby móc sterować baterią jedną ręką, co jest bardzo wygodne w trakcie mycia naczyń. Baterie z dwoma kurkami, choć mogą się podobać, nie są niestety aż tak praktyczne.

Kolejną kwestią wpływającą na funkcjonalność jest wyciągana wylewka. Nie każdy tego potrzebuje, natomiast bez wątpienia poprawia to wygodę mycia naczyń, zwłaszcza głębokich garnków i patelni, zapobiegając chlapaniu wody po całej kuchni.

Wysokość wylewki

Na ten szczegół baczną uwagę powinny zwrócić osoby, które nie posiadają zmywarki i są zmuszone do mycia wszystkich naczyń ręcznie. Im wyższa wylewka, tym łatwiej będzie umyć garnek i kilka naczyń jednocześnie.

Z drugiej strony wysoka wylewka może utrudniać np. otwarcie okna znajdującego się za zlewem czy dosięgnięcie do szafki kuchennej, uchwytu na ręcznik papierowy etc. Trzeba to rozważyć indywidualnie, biorąc pod uwagę rozkład konkretnej kuchni.

Dwufunkcyjna wylewka

Dwufunkcyjna wylewka jest bardzo wygodna, ponieważ pozwala opłukiwać naczynia czy produkty spożywcze (np. owoce i warzywa) zarówno pełnym strumieniem wody, jak i prysznicem. Mając taką opcję na pewno będziesz z niej chętnie korzystać. Zwróć natomiast uwagę na to, czy przełączanie między funkcjami nie jest problematyczne i nie wymaga użycia dużej siły – najlepiej pod tym względem sprawdzają się przełączniki w formie przycisku.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie