Jak wyposażyć zakładową szatnię? Co trzeba kupić?

Krzysztof Jagielski
11.10.2022

Szatnia dla pracowników to kluczowy element zaplecza zakładu pracy – na przykład firmy produkcyjnej, magazynu, hurtowni etc. Pracownicy muszą mieć zapewnione komfortowe warunki do przebrania się, umycia, zjedzenia posiłku. Jeśli właśnie stoisz przed wyzwaniem wyposażenia zakładowej szatni, to sprawdź, co należy do niej kupić w pierwszej kolejności.

Szafki na ubrania

Szafki dla pracowników to najważniejsze elementy wyposażenia zakładowej szatni. Każdy pracownik powinien mieć własną, indywidualną szafkę zamykaną na kłódkę, co nie tylko zapewnia potrzebny komfort, ale również bezpieczeństwo przechowywania cennych przedmiotów (pieniądze, zegarek, biżuteria etc.).

Armatura

W szatni trzeba wydzielić miejsce do mycia, a więc minimum kilka umywalek lub zmywaków. Dzięki temu pracownicy będą mogli zadbać o higienę i wrócić do domu po pracy w normalnym stanie. Jeśli pozwala na to miejsce, to dobrym pomysłem będzie również zafundowanie pracownikom kabin prysznicowych.

Oświetlenie

Projektując zakładową szatnię nie zapominamy o kwestii oświetlenia. Musi być ono na tyle mocne, aby pracownicy mogli w komfortowych warunkach przebrać się i umyć po skończonej pracy. Dodatkowe punkty oświetleniowe planujemy w węźle sanitarnym oraz w pobliżu szafek.

Ogrzewanie

Często jest tak, że szatnia nie posiada systemu centralnego ogrzewania. W takiej sytuacji niezbędne jest zaplanowanie innych źródeł ciepła. W szatni, która jest eksploatowana tylko rano i po południu, dobrze sprawdzą się nagrzewnice, które szybko ogrzeją pomieszczenie i mogą być wyłączane w czasie, gdy nikt nie korzysta z szatni. 

Środki chemiczne

W szatni pracowniczej oczywiście nie może zabraknąć zapasu środków chemicznych niezbędnych do zadbania o higienę. Pracodawca musi zapewnić pracownikom pasty myjące, mydło, żele pod prysznic (o ile taki jest przewidziany) oraz ewentualnie środki antyseptyczne do bieżącej dezynfekcji rąk.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.