Jak wybrać dobre kijki do nordic walking?

Andrzej Winnicki
30.03.2021

Nordic walking z roku na rok bije rekordy popularności. Jeszcze do niedawna ten sport był kojarzony wyłącznie z seniorami, ale obecnie chętnie uprawiają go także ludzie młodzi. W całej Polsce organizowane są zawody nordic walking, które przyciągają setki uczestników. Fenomen tego sportu jest prosty: może go uprawiać praktycznie każdy, bez względu na kondycję i sprawność fizyczną, co przynosi doskonałe efekty dla zdrowia i sylwetki. Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z nordic walking, to na dobry początek potrzebujesz odpowiednich kijków. Jak je wybrać? Wykorzystaj te wskazówki.

Uchwyt

Mogłoby się wydawać, że kijki do nordic walking i kijki trekkingowe niczym się od siebie nie różnią. Tymczasem wystarczy zwrócić uwagę na uchwyt, aby przekonać się, że mówimy tutaj o zupełnie innych sprzętach. Kijki do nordic walking nie są wyposażone w paski na nadgarstki, ale w rękawiczki, które wsuwamy na dłonie. Zapewnia to dużo pewniejszy chwyt i tym samym wyższy komfort uprawiania sportu.

Długość kijków

Dobierając kijki do nordic walking zawsze należy zwrócić uwagę na ich długość. Powinna ona wynosić tyle, aby po chwyceniu kijka uzyskać kąt 90 stopni w stawie łokciowym. Jeśli jednak kupujesz kijki w Internecie i nie masz możliwości sprawdzenia tego parametru, to skorzystaj z dość uniwersalnego wzoru. Pomnóż swój wzrost z centymetrach przez 0,68, a uzyskany wynik (w przybliżeniu) wskaże Ci odpowiednią długość kijków do nordic walking.

Rozsuwane czy stałe?

Zdecydowanie stałe. Nie chodzi tutaj o komfort użytkowania, ale o trwałość kijków, które podczas uprawiania nordic walking są bardzo intensywnie eksploatowane. Kijki ze stałym trzonem dużo lepiej znoszą trudy użytkowania, choć wymagają precyzyjnego dobrania długości do wzrostu właściciela. Modele z regulacją (rozsuwane) można polecić dzieciom oraz osobom, które zamierzają uprawiać nordic walking tylko okazjonalnie i w przewidywalnym terenie (np. na równym chodniku).

Grot

Klasyczne kijki do nordic walking są zakończone metalowym, ostrym grotem oraz talerzem, który zapobiega głębokiemu zapadaniu się kijka w miękkim podłożu. Jeśli jednak planujesz uprawiać ten sport w mieście, spacerując po chodnikach czy traktach pieszych w parku, to sprawdź, czy producent dorzuca do kijków gumowe nakładki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.