Jak wybrać dobrą szczoteczkę soniczną? Poradnik zakupowy

Piotr Kowalczyk
16.09.2020

Szukasz dobrej szczoteczki sonicznej, ale nie wiesz jaką kupić? Zastanawiasz się czy wybrać podstawowy model szczoteczki czy lepiej postawić na bardziej rozbudowany wariant? Jaką kwotę przeznaczyć na zakup takiego sprzętu? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim konkretne wskazówki, które pomogą wybrać szczoteczkę soniczną najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Na jakie funkcje i parametry zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki sonicznej? 

Dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia poszukiwań, jest ustalenie, czym właściwie różnią się między sobą  konkretne szczoteczki soniczne oraz na które parametry warto szczególnie zwrócić uwagę. Dzięki tej wiedzy łatwiej dopasujesz funkcjonalność i możliwości szczoteczki do własnych oczekiwań. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym parametrom.

Prędkość poruszania się włókien szczoteczki

W większości modeli prędkość szczoteczki wynosi około 60 tys. drgań na minutę. Szybsze modele wykonują w tym samym czasie nawet do 96 tys. ruchów. Warto wiedzieć, że prędkość szczoteczki ma bezpośredni wpływ na efekty mycia zębów. Im więcej ruchów szczoteczka wykonuje tym lepiej radzi sobie z usuwaniem osadów i przebarwień. Jest to szczególnie ważna wskazówka dla osób, które piją dużo kawy, herbaty lub palą papierosy i z tego powodu mogą mieć trudność w utrzymaniu naturalnie białych zębów. 

Liczba programów pracy

Szczoteczki soniczne mogą być wyposażone w jeden lub kilka programów mycia. Modele wyposażone w więcej trybów pracy lepiej wpasują się w potrzeby osób o specjalnych wymaganiach. Przykładowo delikatniejszy tryb czyszczenia znakomicie sprawdzi się przy wrażliwych zębach lub przy problemach z dziąsłami. Mocniejsze czyszczenie zapewni program do wybielania zębów, które szczególnie docenią osoby z przebarwieniami i tendencją do szybkiego odkładania się kamienia. Ciekawą propozycją jest też program do masażu dziąseł.

Długość pracy szczoteczki

Ważna kwestia, zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują lub gdy z jednej szczoteczki korzysta więcej niż jedna osoba. Na rynku najczęściej możemy spotkać modele, których czas pracy bezprzewodowej wynosi od 2 do 3 tygodni, przy korzystaniu ze szczoteczki 2 razy dziennie po 2 minuty. Szczoteczki z mocniejszym akumulatorem mogą pracować nawet do 6-10 tygodni.

Rodzaj i cena końcówek wymiennych

Końcówki wymienne podobnie jak zwykłe szczoteczki różnią się miękkością włosia, wielkością główki czy wyprofilowaniem włókien. Różnią się też ceną, co warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza że końcówki powinniśmy wymieniać regularnie co około 3 miesiące. Średnia cena za końcówkę wymienną waha się, w zależności od marki od około 20 zł do nawet 50 zł. 

Jak wybrać szczoteczkę soniczną dopasowaną do naszych potrzeb?

Jeżeli nadal nie wiemy, które funkcje będą najbardziej potrzebne, możemy zadać sobie kilka pytań, dzięki czemu zawęzimy krąg możliwości. 

Ile osób będzie korzystało ze szczoteczki?

Jeżeli więcej niż jedna osoba, warto pomyśleć o mocniejszym akumulatorze, dzięki temu zniknie problem częstego ładowania szczoteczki. Dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu z większą liczbą trybów pracy, co pomoże sprostać różnym wymaganiom każdego domownika.

Czy często podróżujesz?

Dużo podróżujesz, albo jesteś często na wyjazdach służbowych? Rozważ zakup szczoteczki sonicznej z etui, która dodatkowo wyposażona jest w wydajniejszy akumulator. Świetną opcją jest też etui z funkcją ładowarki, które możemy spotkać w droższych modelach. Takie etui wystarczy podpiąć kablem USB do laptopa lub komputera, aby szczoteczka mogła się ładować. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musisz zabierać ze sobą dodatkowej ładowarki.

Masz problem z dziąsłami bądź cierpisz na nadwrażliwość zębów?

Zwróć uwagę na szczoteczki z delikatnym trybem czyszczenia i mniejszą intensywnością drgań. Szukaj modeli wyposażonych w tryb Sensitive, Soft lub Massage. Taki program czyszczenia zapewnia delikatne mycie zębów bez uczucia dyskomfortu. 

Czy doskwierają Ci przebarwienia zębów?

Jeśli Twoje zęby łatwo ulegają przebarwieniom lub masz tendencję do szybkiego odkładanie się kamienia nazębnego, zwróć uwagę na szczoteczki soniczne z większą liczbą ruchów  i trybem wybielającym. Przebarwienia na zębach to często efekt picia dużej ilości kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Intensywniejsze ruchy szczoteczki nie tylko lepiej usuwają przebarwienia z zębów, ale również pomagają lepiej chronić zęby przed ich ponownym powstawaniem.

Ile zamierzasz przeznaczyć na zakup szczoteczki?

Dobrą szczoteczkę soniczną z podstawowymi funkcjami możemy kupić już za około 200 zł. Droższe modele wyposażone są w większą liczbę trybów pracy oraz oferują więcej możliwości, takich jak współpraca z specjalną aplikacją. Najbardziej zaawansowane modele posiadają specjalne inteligentne czujniki, które informują nas na przykład kiedy wymienić końcówkę na nową. 

Jeżeli sprecyzujemy własne oczekiwania i ustalimy maksymalny budżet na zakup szczoteczki, możemy skorzystać z rankingu szczoteczek sonicznych. To najlepsze źródło informacji o najpopularniejszych modelach szczoteczek dostępnych na rynku. Znajdziesz w nim szczoteczki soniczne w różnych wariantach cenowych, z wypunktowaną listą plusów i minusów oraz krótkim podsumowaniem najważniejszych funkcji i parametrów. Taki ranking szczoteczek sonicznych ułatwia wyeliminowanie ofert, które nam nie odpowiadają, jak również znalezienie takich, które w pełni spełniają nasze wymagania.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.