Jak wybrać bagażnik rowerowy na hak?

Krzysztof Jagielski
20.10.2021

Przewóz rowerów na bagażniku montowanym do haka samochodu jest wygodny i bezpieczny. Nie musimy się męczyć z dźwiganiem roweru na dach, ani tym bardziej martwić, że byle podmuch wiatru zdmuchnie nam cenne dwa kółka (i spowoduje bardzo groźną sytuację na drodze). Oferta bagażników rowerowych na hak jest bardzo bogata, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co należy tutaj zwrócić uwagę wybierając konkretny model. Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki.

Liczba rowerów

Pierwszą rzeczą, którą trzeba sprawdzić, jest właśnie to, ile rowerów możemy przewieźć z pomocą danego bagażnika. Pamiętaj, że aktualnie dostępne na rynku modele mieszczą maksymalnie cztery rowery. Jeśli najczęściej podróżujecie właśnie z czterema jednośladami, z czego jeden jest rowerkiem dziecięcym, to można rozważyć zakup bagażnika typu 3+1, gdzie czwarte mocowanie jest dokładane (dzięki temu bagażnik zajmuje mniej miejsca za samochodem).

Solidność konstrukcji

Dobra rada: przed zakupem warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i obejrzeć dostępne modele bagażników na hak. Niestety, w tym przypadku cena mocno odzwierciedla jakość wykonania. Najtańsze bagażniki dobrze wyglądają na zdjęciu, natomiast na żywo sprawiają już wrażenie mało solidnych (a znane są przypadki np. pękania mocowań w czasie jazdy).

Funkcja odchylania

Bardzo przydatna rzecz, ponieważ dzięki tej funkcji zachowasz dostęp do kufra pojazdu bez konieczności zdejmowania rowerów i samego bagażnika. Upewnij się jednak, że bagażnik odchyla się na tyle, aby była możliwość otwarcia klapy Twojego samochodu (nie jest to wcale oczywiste).

Wtyczka 13 PIN

Polskie przepisy nakazują, aby bagażnik rowerowy na hak posiadał światło przeciwmgielne oraz cofania, a także podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dlatego konieczny jest zakup bagażnika z wtyczką 13 PIN.

Miejsce na tablicę rejestracyjną

Posiada je każdy dostępny na rynku markowy bagażnik, ale niestety nie zawsze jest ono odpowiednio przygotowane. Zdarza się, że miejsca na tablicę jest tak mało, że nie da się jej zamontować bez różnych patentów.

Waga bagażnika

W dużej mierze determinuje ona to, ile rowerów będziemy mogli zabrać na wycieczkę. Jeśli maksymalny nacisk na kulę w Twoim samochodzie wynosi 75 kilogramów, a bagażnik waży 25 kilogramów, to na rowery zostaje już tylko 50 kilogramów.

System montażu

Warto wydać nieco więcej, ale kupić bagażnik, który bardzo łatwo się montuje – najlepiej bez pomocy drugiej osoby. System powinien działać intuicyjnie, pewnie i nie wymagać użycia kilku różnych narzędzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.