Jak wybierać gry na konsolę dla dziecka? Pamiętaj o tych zasadach

Mariusz Siwko
12.10.2020

Czy nam się to podoba czy nie, dzieci uwielbiają grać na konsoli. Nie ma w tym nic złego, bo przecież rodzice też potrzebują chwili dla siebie, a pociecha pochłonięta zabawą w wirtualnym świecie jest raczej mało kłopotliwa. Należy przy tym pamiętać, że to na rodzicach spoczywa obowiązek chronienia dziecka przed nieodpowiednimi dla niego treściami. Jak zatem wybierać gry na konsolę dla pociechy? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Klasyfikacja PEGI

To zawsze jest punkt wyjścia, choć musisz pamiętać, że sama klasyfikacja PEGI nie mówi wszystkiego na temat tego, czy dana gra jest odpowiednia dla Twojego dziecka. Może się przecież okazać, że pomimo PEGI 3 (czyli teoretycznie – dla każdego) gra jest pełna brutalności, a w trybie sieciowym także agresji, bluzgów i innych bardzo złych emocji. Zwracaj więc uwagę na PEGI, ale weź pod uwagę także pozostałe kryteria wyboru.

Obejrzyj gameplay na YouTube

Dziś nie ma żadnego problemu z tym, aby choćby wstępnie ocenić grę przed jej zakupem. Bardzo dobrym pomysłem będzie obejrzenie sobie tzw. gameplayu na YouTube. Jest wielu jutuberów, którzy na swoich kanałach przechodzą całe gry. Dzięki temu można dość szybko i rzetelnie określić, czy dany tytuł rzeczywiście jest przeznaczony dla dziecka w konkretnym wieku.

Stawiaj na gry dla całej rodziny

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, w co gra Twoja pociecha, to nie ma lepszego sposobu, niż granie z nią wspólnie. Na szczęście na rynku nie brakuje gier dla całej rodziny oraz stworzonych z myślą o trybie kooperacji, czyli wymagających udziału co najmniej dwóch graczy. Jest to też świetny sposób na to, aby spędzać czas z dzieckiem w taki sposób, jaki zapewnia mu największą frajdę.

Konsultuj wybór z dzieckiem

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest kupowanie dziecku gry wedle wyłącznie własnych kryteriów. Nie zapominajmy natomiast, że gra ma się podobać przede wszystkim pociesze. Co z tego, że będzie pozbawiona brutalności i wulgarnego języka, skoro dziecko nawet jej nie uruchomi? Należy tutaj znaleźć kompromis i wspólnie wyselekcjonować kilka tytułów, które są do zaakceptowania przez rodziców, a jednocześnie znalazły się na liście „must have” dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.