Jak taniej kupić opony samochodowe?

Remigisz Szulc
15.06.2021

Opony są tym elementem wyposażenia samochodu, który wymaga regularnej wymiany – niezależnie od stopnia zużycia bieżnika należy zmieniać gumy, gdy ich wiek przekracza 5 lat. Zakup nowego kompletu wiąże się ze sporymi kosztami, stąd dobrze jest wiedzieć, jak można na tym z głową zaoszczędzić. Kilka skutecznych sposobów opisujemy w naszym poradniku.

Kupuj opony poza sezonem

To najprostsze możliwe rozwiązanie, które działa od lat. Choć wielu kierowcom trudno jest się przełamać, by kupować opony zimowe w lipcu oraz letnie w styczniu, to w ten sposób można naprawdę sporo zaoszczędzić. Szczególnie, gdy nie przeszkadza nam, że kupujemy model schodzący z rynku, zastępowanym nowym – w praktyce najczęściej różniący się tylko stylistyką.

Zmień koła na mniejsze

Jeśli masz w samochodzie koła w rozmiarze np. 19 cali, to nie dziw się, że płacisz krocie za opony. Sprawdź, czy producent przewiduje do tego modelu mniejsze koła (najpewniej tak) – ta informacja znajduje się w książce obsługi pojazdu. Stylistyka powinna zejść na drugi plan, gdy różnica w cenie jednej opony wynosi nawet kilkaset złotych.

Postaw na popularny rozmiar

Może się okazać, że masz zamontowane opony w bardzo nietypowym rozmiarze, które siłą rzeczy kosztują więcej. Tutaj warto skonsultować się z wulkanizatorem, który przeliczy, jaki popularny rozmiar można zastosować na danej feldze, aby koło swobodnie się mieściło i nie szurało o nadkola podczas manewrowania. Taka zmiana może pozwolić Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednym komplecie opon.

Nie bój się marek budżetowych

Pewnie, że fajnie jest wybierać marki premium, ale umówmy się: jeśli jeździsz mało, głównie w warunkach miejskich, to naprawdę nie potrzebujesz opon z najwyższej półki. Spokojnie powinny Ci wystarczyć te budżetowe, które często są nawet o połowę tańsze, a okazują się być bezpieczne, ciche i oszczędne. Polecane marki budżetowe to m.in. Dębica, Barum, Dayton czy Sava.

Może warto przejść na opony wielosezonowe?

Jeśli pokonujesz rocznie do 10 tysięcy kilometrów, a Twoja trasa praktycznie zawsze wypada w ruchu miejskim, to koniecznie zastanów się nad zakupem opon wielosezonowych. W mieście, zwłaszcza w dobie coraz cieplejszych zim, sprawdzają się one bardzo dobrze. Ta decyzja może przełożyć się na duże oszczędności, nie tylko na zakupie opon, ale też usłudze zakładu wulkanizacyjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.